Każdy z nas może zgubić kartę kredytową lub zostać z niej okradziony. Zablokowanie karty bywa w takiej sytuacji niewystarczające. Dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest jej zastrzeżenie. Skorzystaj z wygodnego systemu zastrzegam.pl, by połączyć się bezpośrednio ze swoim bankiem. Zadbaj również o możliwość skorzystania z karty zastępczej i awaryjnej wypłaty gotówki.
Z tekstu dowiesz się:
- czy możesz czuć się bezpiecznie po zastrzeżeniu karty kredytowej,
- czym jest karta zastępcza,
- na czym polega awaryjna wypłata gotówki.
Beztroskie chwile na koncercie, szybkie zakupy w centrum handlowym i nagle zaczynasz nerwowo przeglądać zawartość plecaka w poszukiwaniu portfela i karty kredytowej? Takie sytuacje zdarzają się pomimo zachowywania ostrożności w miejscach publicznych. Jeśli nie możesz znaleźć swojej karty płatniczej i właściwie nie wiesz, co się z nią stało, zastrzeż ją jak najprędzej!
Zastrzeżenie karty VISA po zgubieniu lub kradzieży jest proste
Nie panikuj! Jeśli zastrzeżesz zgubioną lub skradzioną kartę płatniczą, za nieuprawnione transakcje przeprowadzone z jej użyciem odpowiedzialność przejmie bank – jej wystawca. Ograniczysz ryzyko utraty oszczędności, korzystając z praktycznego Systemu Zastrzegania Kart. Jak zablokować kartę przed niechcianymi transakcjami? Nie musisz znać numeru telefonu do żadnego banku. Wystarczy, że połączysz się z bezpłatną infolinią IVR, której operatorem jest Związek Banków Polskich.
- Wybierz numer +48 828 828 828 i podaj nazwę banku – wystawcy Twojej karty.
- Po automatycznym przekierowaniu do swojego banku odpowiedz na kilka pytań ułatwiających identyfikację utraconej karty.
- Nie musisz odszukiwać numeru karty; pracownik banku przyjmujący zgłoszenie poradzi sobie z zastrzeżeniem karty VISA bez znajomości jej numeru.
- Koniecznie poinformuj o wszystkich utraconych kartach kredytowych, również od innych wystawców.
Zastrzeżenie karty kredytowej jest równoznaczne z definitywnym końcem jej użytkowania. Już nikt nie będzie mógł się nią posłużyć, ani na zakupach, ani w bankomacie. Jeśli jednak nie zastrzeżesz utraconej karty, poniesiesz odpowiedzialność finansową za wykonane nią operacje.
Listę wszystkich banków w Polsce uczestniczących w Systemie Zastrzegania Kart znajdziesz na stronie zastrzegam.pl/uczestnicy/.
Bezpieczne płatności po zastrzeżeniu karty kredytowej
Zastrzeżenie karty VISA jest nieodwracalne. Nawet gdyby się odnalazła, musisz zamówić w swoim banku nową kartę. I, niestety, trochę na nią poczekać.
Lekarstwem na tymczasową utratę dostępu do pieniędzy staje się w takiej sytuacji karta tymczasowa VISA. Możesz więc śmiało planować kolejne wydatki i nie martwić się o to, że nie masz jeszcze nowej karty. Karty tymczasowe VISA nie są kartami imiennymi i mają krótkie okresy ważności. Można nimi bezpiecznie płacić w sklepach, a także wpłacać gotówkę do bankomatów i ją z nich wypłacać. Jeśli otrzymasz już nową kartę VISA, z karty tymczasowej możesz, ale nie musisz korzystać – aż do utraty jej ważności.
Po uzyskaniu zgody banku, który wystawił zastrzeżoną kartę płatniczą, VISA dostarcza awaryjną kartę zastępczą do wskazanego przez użytkownika miejsca pobytu. Karty zastępcze docierają w dowolne miejsce na świecie!
Ile wynosi czas oczekiwania na kartę zastępczą? Na kartę zastępczą VISA z reguły czeka się od jednego do maksymalnie trzech dni roboczych.
Czekasz na kartę zastępczą? Zamów awaryjną wypłatę gotówki
To duża wygoda, gdy jesteś na przykład za granicą i musisz jeszcze trochę poczekać na swoją zastępczą kartę kredytową. VISA oczywiście może współpracować z Twoim bankiem, by przyspieszyć dostarczenie karty, warto jednak zapewnić sobie możliwość wypłaty pieniędzy na wszelki wypadek.
Gdziekolwiek się znajdziesz, dzwoń! Po telefonicznym uzgodnieniu usługi z globalnym centrum obsługi VISA otrzymasz gotówkę w kasie wybranego banku uczestniczącego w systemie VISA.
Bezpłatna infolinia VISA jest obsługiwana przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, w języku angielskim oraz m.in. niemieckim i hiszpańskim.