Kuchnia w stylu rustykalnym

Styl rustykalny cieszy się coraz większą popularnością. Wiele osób uważa wnętrza rustykalne za przytulne, komfortowe i atrakcyjne wizualnie. Ponadto jest to aranżacja stosunkowo łatwa do osiągnięcia. Nie wymaga stosowania drogich sprzętów ani materiałów, a wiele sklepów udostępnia elementy wykończeniowe dostosowane do wnętrz rustykalnych. Poniżej przyglądamy się tematowi rustykalnej kuchni, której urządzenie może nastręczyć nieco problemów osobom początkującym.

Najważniejsze wyznaczniki stylu rustykalnego 

Aranżacje w stylu wiejskim są niezwykle pociągające. Najczęściej są to wnętrza urządzone w jasnych tonacjach kolorystycznych, pełne światła i przytulne. W przypadku kuchni styl ten okazuje się niezwykle trafiony, z uwagi na typowe potrzeby związane z tym pomieszczeniem. Kuchnia rustykalna będzie nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale również praktyczna w użytku na co dzień. 

Najważniejszymi cechami wnętrz rustykalnych jest prostota, wykorzystanie naturalnych materiałów oraz ozdób. Wbrew pozorom, kuchnia rustykalna nie musi być „retro” lub „staromodna”. Nowoczesne wystroje rustykalne są wyraźnie eklektyczne i występują w nich motywy wzięte z innych stylizacji. 

Wystrój kuchni rustykalnej – magia barw i materiałów

Przygotowując kuchnię rustykalną, warto rozpocząć od ścian. Powinny być utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej, która będzie tworzyć atrakcyjne tło dla mebli drewnianych. W okolicy zlewu możesz pokryć ścianę płytkami – podobnie zresztą jak podłogę. Warto sięgać po płytki w stylu klasycznym lub płytki o naturalnych, gładkich powierzchniach. Dobrym pomysłem są też płytki imitujące cegłę. Polecamy też rozważyć możliwość pokrycia podłogi panelami drewnianymi lub winylowymi, imitującymi powierzchnię drewnianą. 

Meble kuchenne powinny być wykonane z jasnego drewna. Dotyczy to przede wszystkim stołów oraz krzeseł, a także blatów roboczych. Dobrym pomysłem będą meble prezentujące fronty naturalne, w których widoczne są sęki, linie słojów oraz inne naturalne desenie. 

Systemy oświetleniowe i dodatki w kuchniach rustykalnych 

Lampy rustykalne występują zarówno w wersji sufitowej, jak i w wersji ściennej. Warto sięgać przede wszystkim po te pierwsze. Lampa sufitowa o rozłożystym kloszu, wykonanym z drewna i metalu, to idealne rozwiązanie do kuchni. Jej działanie mogą uzupełnić wykonane w podobnym stylu kinkiety ścienne. 

Osłony okienne dedykowane do kuchni rustykalnych to przede wszystkim tkaniny – firany oraz zasłony. Z pewnością wielu z nas pamięta je z domów swoich dziadków. Najlepiej wypadają firany wykonane z ażurowych materiałów oraz wykończone koronkami. Zasłonki powinny być utrzymane w jasnej tonacji kolorystycznej (najlepiej w odcieniach brązu) i sięgać aż do samej podłogi.

Ozdoby do kuchni rustykalnych tworzą bardzo szeroką gamę rozwiązań. Możesz zdać się zarówno na dekoracje oferowane w sklepach – takie jak figurki drewniane, zegary ścienne, obrazy – jak również sięgać po antyki i oryginalne przyrządy epokowe. Popularnym rozwiązaniem jest ustawianie w kuchni dawnych sprzętów wykorzystywanych przez gosposie domowe – ręcznych młynków, maselniczki, a nawet starych kuchenek żeliwnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here