W dobie coraz większej świadomości ekologicznej ludzie chętniej podejmują trud naprawiania tego, co tylko w teorii nadaje się do wyrzucenia. Nie inaczej jest z obuwiem, zwłaszcza tym skórzanym, a do tego sygnowanym logo znanej i drogiej marki. Klasyczne czółenka, kozaki na wysokim obcasie czy męskie mokasyny mogą odzyskać swój blask i zapewnić właścicielowi możliwość noszenia ich przez następne lata.
Tylko, czy taką renowację można przeprowadzić samodzielnie? Kiedy lepiej oddać buty w ręce fachowca?
Domowe sposoby na odświeżenie ulubionych butów
Zapewne nikogo nie musimy przekonywać o tym, że o kondycję butów należy dbać właściwie od pierwszego ich ubrania. Skórzane, w tym zamszowe obuwie, wymaga odrobiny uwagi już od chwili zakupu, dlatego w salonie obuwniczym warto od razu zaopatrzyć się w preparat impregnujący i ochronny. Nałożenie go na powierzchnię butów sprawi, że cząsteczki wnikają w skórę i zabezpieczą ją przed szkodliwym działaniem wilgoci – w tym błota czy brudnych kałuż. Prawidłowo nałożony impregnat zapobiegnie zatem blaknięciu czy odkształceniom, nawet jeśli zdarzyło Ci się przebiec w butach przez całe miasto, w najgorszą ulewę. Musisz jednak pamiętać o regularnym impregnowaniu także w trakcie noszenia – co pewien czas lekko oczyść powierzchnię obuwia z kurzu i innych zabrudzeń, spryskaj impregnatem i pozostaw do wyschnięcia. Obowiązkowo nanoś preparat także po każdym przemoczeniu wierzchniej warstwy np. szpilek i sztybletów.
Wszelkie drobne zarysowania możesz samodzielnie, we własnym domu, zakryć preparatami renowacyjnymi (także kolorowymi), dostępnymi zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Za ich pomocą odświeżysz także pierwotną barwę butów. Doskonałe efekty najszybciej zauważysz zwłaszcza w przypadku ciemniejszych kolorów – w ten sposób możesz bez większego trudu uzyskać głęboką czerń czy ciepły brąz, przywracając im niemal pierwotną jakość powierzchni obuwia.
Jeśli Twoje buty straciły nieco kształt, możesz zainwestować w specjalne prawidła, które trzymane wewnątrz na przykład przez kilka nocy pozwolą nadać skórze lub zamszowi odpowiedni wygląd. Równie dobrze sprawdzą się zrolowane gazety, które w przypadku przemoczonego obuwia dobrze wchłoną także nadmiar wilgoci. Ten oraz pozostałe zabiegi odświeżające możesz przeprowadzić samodzielnie, jeśli uszkodzenia nie są głębokie. Jeżeli jednak zniszczenia są znaczne, a zależy Ci na jak najlepszym efekcie, zwróć się do fachowca!
Renowacja obuwia w salonie rzemieślniczym
Na rynku funkcjonuje coraz więcej profesjonalnych salonów o rzemieślniczym charakterze, w których naprawiane są buty w niemal każdym stanie. Szczególnie rekomendowane i zachwalane są usługi WielkiShoe.com. Nawet, jeśli wydaje Ci się, że ukochane półbuty, a może sportowe sneakersy nadają się tylko do wyrzucenia – fachowcy tak profesjonalnych salonów szewskich udowodnią Ci, że jest inaczej.
Renowacja obuwia w takich salonach przebiega według ściśle określonych kroków. Buty zostają zatem dokładnie wyczyszczone, a elementy nie nadające się do naprawy podlegają wymianie. Specjaliści wykorzystują do tego odpowiednie dodatki, a także mocne preparaty montażowe. Wymiana obcasa, pękniętej podeszwy czy też podszycie naderwanej lub zgniecionej cholewki przeprowadza się w taki sposób, by po renowacji nie pozostał praktycznie żaden ślad po tak dużej ingerencji.
Z oferty firmy odświeżającej i naprawiającej obuwie warto skorzystać także dlatego, że wykorzystywane przez nią farby i środki impregnujące to specjalistyczne preparaty, których próżno szukać w zwykłych sklepach z galanterią.
Salonu zajmującego się renowacją butów nie ma w Twoim mieście? Nic straconego – pracownia https://wielkishoe.com/ oferuje klientom obsługę wysyłkową – po przesłaniu obuwia zostaje przeprowadzona wycena, a po wykonaniu naprawy zostaje ono odesłane do właściciela.