Uniwersalna rola szkła w architekturze wnętrz

0
1339

Zastosowanie szkła już dawno wykroczyło poza pierwsze, oczywiste skojarzenia, jakimi zapewne dla większości z nas są wypełnienia okien, czy też przeszklenia drzwi. Obecnie szkło z powodzeniem odgrywa rolę nie tylko funkcjonalną, ale też ozdobną, a nierzadko stanowi element konstrukcyjny zastępujący tradycyjne surowce. Czy to oznacza, że dziś szklarzom bliżej jest do artystów niż do rzemieślników?

Szerokie spektrum zastosowań

Szkło już od momentu powstania wykorzystywane było jako element ozdobny. Szklane ozdoby zdobiły dwory i domy bogatych mieszczan, będąc oznaką luksusu i swoistą manifestacją bogactwa. Aktualnie szkło znajdziemy w każdym domu, sklepie i obiekcie użyteczności publicznej. Pomieszczenia ozdobione szkłem zyskują przestrzenność, a refleksy  świetlne skutecznie ożywiają zarówno klasyczne wnętrza, jak i lokale o surowym, minimalistycznym wystroju. Szkło to jednak nie tylko kształtujące klimat ozdoby. 

Blaty stołów, elementy balustrad, szklane okładziny ścienne. Szkło podbiło serca architektów oraz użytkowników. Łatwo poddaje się kształtowaniu, umiejętnie dobrane i potraktowane właściwym sposobem obróbki będzie stanowiło trwały, bezpieczny element konstrukcyjny. Cechą trudną do przecenienia jest możliwość wkomponowania szklanych elementów w dowolną stylistykę – nie zakłóci ono pierwotnej koncepcji, będzie za to stanowiło spójne uzupełnienie, a przy tym długo zachowa świeżość. Łatwość konserwacji oraz utrzymania w czystości to kolejna z niezaprzeczalnych zalet szkła.

Warsztat pracy szklarza

Na pierwszy rzut oka obróbka szkła nie jest skomplikowaną czynnością. Podstawowy warsztat szklarza składa się z pozornie prostych narzędzi. Znajdziemy tu nożyk do szkła, nóż w prowadnicy, cyrkiel, kątownik i liniał. Kluczem do sukcesu jest dobór sprzętu o odpowiedniej jakości. Tylko takie produkty zagwarantują wymaganą precyzję obróbki oraz bezpieczeństwo pracy. Oczywiście warsztat może być wyposażony znacznie szerzej – przykłady profesjonalnych narzędzi szklarskich znajdziemy w ofercie firmy Expoglass. Jest to miejsce zdecydowanie zasługujące na odwiedzenie, niezależnie od tego, czy prace szklarskie stanowią tylko nasze hobby, czy też są sposobem zarabiania na życie.

Tworzenie pięknych prac wymaga jednak nie tylko narzędzi, ale też umiejętności. Materiał wymaga precyzji i staranności, mistrzostwo przychodzi więc wraz z doświadczeniem. Opanowanie warsztatu pozwala na podejmowanie coraz bardziej wymagających wyzwań i realizację nawet ekstrawaganckich pomysłów. Praca szklarza – obróbka szkła, to zdecydowanie zajęcie z pogranicza rzemiosła i sztuki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here