Stara drukarka odmówiła Ci właśnie posłuszeństwa, a może chcesz zmienić sprzęt na nowocześniejszy i dlatego rozglądasz się za nowym sprzętem? Sprawdź sam, jaka drukarka będzie dla Ciebie najlepsza i ile musisz mieć pieniędzy na zakup nowej drukarki. 

Zwykła drukarka czy urządzenie wielofunkcyjne? Atramentowa czy laserowa?

W sklepach możemy znaleźć setki modeli drukarek, począwszy od najprostszych atramentowych po rozbudowane laserowe urządzenia wielofunkcyjne. Urządzenie wielofunkcyjne są z pewnością dużo bardziej popularne, gdyż dają więcej możliwości użytkownikowi (co najmniej drukowanie, kopiowanie i skanowanie), a różnicy w cenie zakupu urządzenia nie ma praktycznie żadnej.

Najkorzystniej więc będzie wybrać sprzęt z dodatkowymi możliwościami, lecz ostateczny wybór należy oczywiście do Ciebie. Każdy z nas ma inne potrzeby w stosunku do sprzętu, inne możliwości finansowe, więc wszelkie porady zawarte w tym artykule warto dopasować do swojej sytuacji. 

Ile kosztuje eksploatacja drukarki?

Bardzo ważnym pytaniem, jakie musisz sobie zadać na samym początku podczas poszukiwania sprzętu, jest to czy dużo drukujesz? Jeżeli wyjdzie Ci ponad 1000 stron miesięcznie to możesz zastanowić się nad drukarką laserową, która jest tańsza w eksploatacji.

Koszt wydrukowanie jednej czarno-białej strony w drukarce atramentowej to około 12 groszy (przy założeniu, że kupujemy oryginalne tusze), a w drukarce laserowej będzie to już około 8 groszy. Kwoty te są zależne od producentów sprzętu, więc również warto sprawdzić jaki jest koszt materiałów eksploatacyjnych w wybranym modelu. 

fot. pixabay

Ile kosztuje drukarka laserowa, a ile atramentowa?

Podczas trwającego kryzysu gospodarczego cena sprzętu odgrywa dość znaczącą rolę i może przesądzić o ostatecznym wyborze. 

Ceny zakupu poszczególnych rodzajów drukarek:

  • drukarka atramentowa – od 280 do 2600zł
  • urządzenie wielofunkcyjne atramentowe – od 270 do 2100zł
  • drukarka laserowa (czarno-biała) – od 350 do 2100zł
  • drukarka laserowa (kolorowa) – od 950 do 6000zł
  • urządzenie wielofunkcyjne laserowe (czarno-białe) – od 600 do 1900zł
  • urządzenie wielofunkcyjne laserowe (kolorowe) – od 1200 do 2300zł

Takie duże rozbieżności w cenach z pewnością mogą zastanawiać. Cena sprzętu ma dużo uwarunkowań, począwszy od producenta jakiego wybierzemy aż po ilość rozmaitych funkcji dodatkowych. Jak więc widać nową drukarkę możemy kupić za 300 zł, ale też za 6000 zł. Różnica jest kilkunastokrotna! 

fot. pixabay

Wi-fi w drukarce – a komu to potrzebne?

Może nigdy nie myślałeś o dodatkowych funkcjach, bo ważne jest dla Ciebie, żeby drukarka drukowała i tyle. Warto jednak przemyśleć zakup z większą ilością bajerów np. takim wifi. Da to możliwość używania z każdego miejsca w domu. Wyobraź sobie, że przychodzi Ci mail z dokumentami jak dojechać na jutrzejsze spotkanie ze znajomymi, a Ty wygodnie leżysz sobie na kanapie, wiesz, że możesz o tym zapomnieć i chcesz to wydrukować już. W takiej sytuacji nie musisz przerywać odpoczynku, wystarczy, że w aplikacji na telefonie klikniesz „drukuj” i gotowe. Chyba nie da się tego bardziej uprościć, prawda?

Innym plusem takiej funkcji jest to, że podczas skanowania nie musisz myśleć jak plik wgrać na maila, szukać pendrive’a i kombinować jak to zrobić. Wiele tego typu drukarek ma już opcję wysyłania zeskanowanych dokumentów bezpośrednio na maila, którego wybierzesz. 

Jaką drukarkę wybrać?

Zakup drukarki, jak i każdego innego sprzętu do domu trzeba bardzo dobrze przemyśleć. Takiego sprzętu nie kupujemy codziennie, więc warto porównać ceny i parametry poszczególnych modeli. Warto też czasem zainwestować trochę więcej pieniędzy i być po prostu w pełni być zadowolonym ze sprzętu. Jeżeli jednak nie masz wystarczającego budżetu warto poszukać w outletach różnych sklepów z elektroniką. Jest to dobry sposób na zakup sprzętu z wystawy albo nawet w oryginalnie zapakowanym pudełku w obniżonej cenie. Na pewno nie warto kupować nagle i bez przemyślenia, tylko dlatego, że pojawiła się akurat promocja. Tanie drukarki z promocji mają często drogie tusze, więc finalnie zapłacimy co najmniej tyle samo. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here