Wybierasz się na odległą wyprawę, często podróżujesz po dalekich zakątkach Europy, a może twoje poprzednie urządzenie odmówiło posłuszeństwa i konieczny jest zakup nowego sprzętu? Zobacz 8 porad, które pomogą Ci w dokonaniu najlepszego wyboru.
Nawigacja standardowa vs Google Maps w telefonie
W obecnym czasie, kiedy większość z nas posiada telefon z dostępem do internetu można stwierdzić, że nawigacja jest stale w zasięgu ręki. Nie każdy jednak decyduje się na korzystanie z takiej możliwości z różnych względów, np. zbyt słabej baterii w telefonie czy złej widoczności z małego ekranu. Za to atutem przemawiającym za takim rozwiązaniem jest to, że nie trzeba aktualizować map i wszystkie informacje o ruchu na drogach są ciągle aktualizowane. Nawigacja standardowa ma również zalety, a jedna z najistotniejszych to brak konieczności ciągłego połączenia z siecią i wygoda w korzystaniu.
Na co musisz zwrócić uwagę?
- Dożywotnia aktualizacja map
Szczególnie musisz zwrócić uwagę na ten aspekt standardowej nawigacji przy tańszych modelach i mniej popularnych producentach sprzętu. Jeżeli planujesz używać urządzenia przez dłuższy czas jest to niezbędne, gdyż drogi ciągle przechodzącą remonty i przebudowy, więc dobrze, żeby mapy były aktualne.
2. Głównie jeździsz samochodem osobowym, kamperem, a może ciężarówką?
Przy zakupie zwróć uwagę jakie są dostępne profile tras, gdyż nie wszędzie tam gdzie mieści się miejski samochód wjedziesz też busem czy innym pojazdem z większymi gabarytami.
3.Wielkość wyświetlacza
W sklepach można znaleźć modele, których wyświetlacze są w przedziale od 3,5 do 7 cali. Musisz zastanowić się jaka przekątna będzie odpowiednia dla Ciebie i dobrze wpasuje się w kokpit twojego pojazdu. Wystarczająco duży wyświetlacz zapewni, że wszystkie informacje będą odpowiednio czytelne, ale pamiętaj, że 7 calowa nawigacja zajmie zbyt dużo miejsca na szybie w małym miejskim autku.
4. Alarm o przekroczeniu prędkości
Wiele producentów oferuje liczne funkcje dodatkowe, które mogą ustrzec rozproszonego kierowcę przed niepotrzebnym mandatem za zbyt szybką jazdę. Jeżeli przekroczysz prędkość urządzenie poinformuje, że jedziesz zbyt szybko i możliwe, że dzięki temu uchroni twój portfel przed dodatkowymi kosztami.
5. Asystent pasa ruchu
Inną dodatkową funkcją nawigacji jest informowanie na ekranie urządzenia, który pas powinieneś zająć, aby być przygotowanym do wykonania najbliższego zakrętu bez większych trudności. Szczególnie przydatne będzie to dla świeżego kierowcy, w dużych miastach i przy wielopasmowych drogach.
6. Polska, Europa czy świat
Jeżeli jeździsz głównie po Polsce i ewentualnie do sąsiadujących krajów to większość dostępnych na rynku producentów będzie spełniać twoje oczekiwania. Gorzej jak podróżujesz również w innych częściach świata, warto wtedy doczytać na stronie producenta w jakich krajach doprowadzi nas do celu.
7. Opinie
Obowiązkowym punktem takiego zakupu jest poczytanie opinii na różnych stronach i forach internetowych. Specyfikacje produktu nie zawsze przekładają się na rzeczywisty komfort użytkowania, a nikt inny lepiej nie powie jak korzysta się z danego sprzętu niż faktyczny użytkownik.
8. Sposób montażu
Ilu producentów tyle sposobów montażu, od naklejanych uchwytów po przyssawki do szyby. Każdy ma mocne i słabe strony w zależności do jakiego użytkownika ma być dostosowany. Jak często zmieniasz samochód jakim podróżujesz to dobre będzie montowanie na przyssawkę, wtedy bez większych problemów przeniesiesz nawigację do dowolnego samochodu. Sytuacja będzie wyglądać kompletnie inaczej z przyklejonym na stałe uchwytem, gdyż w szybki i prosty sposób nie będzie dało się używać sprzętu w innym pojeździe.
Stosunek ceny do jakości
Mniej znani producenci oferują nawigacje w bardzo konkurencyjnych cenach (od 250zł), ale można mieć spore zastrzeżenia co do jakości sprzętu i dalszej obsługi po zakupie. Jednak jak potrzebujesz pomocy w dojeździe na niedalekich trasach albo raz w roku na wakacje to możesz rozważyć taką propozycję. Jednak jak często podróżujesz to nie warto oszczędzać i dobrze będzie zainwestować kilkaset złotych w lepszy sprzęt i nie martwić się czy nie wylądujesz gdzieś w polu. Jeżeli jednak twój budżet nie pozwala na zakup markowego sprzętu warto poszukać na stronach internetowych elektromarketów wyprzedaży ostatnich sztuk i złapać okazję. Taka inwestycja może się szybko zwrócić, np. jak dzięki ostrzeżeniom o fotoradarze unikniemy punktów karnych i mandatu, a za granicą może nas taki sporo kosztować. Zawsze warto wybrać kilka modeli, wydrukować porównanie i udać się na spokojnie do sklepu.