drenaż limfatyczny

W obecnych czasach coraz więcej zarówno młodych jak i starszych ludzi decyduje się na zabiegi medycyny estetycznej. Są to przede wszystkim zabiegi małe, kosmetyczne które mają poprawić wygląd naszego ciała i skóry. Bardzo popularnym zabiegiem staje się również drenaż limfatyczny.

Co to jest drenaż limfatyczny?

Jest to rodzaj masażu uciskowego, który wykonywany jest w celu pobudzenia krążenia chłonki (limfy). Korzystać z niego powinny przede wszystkim osoby, które posiadają zastoje limfatyczne, cukrzycę czy obrzęki, które powstały na skutek operacji. Sam drenaż limfatyczny wykonywany jest również bardzo często jako zabieg, który wspomaga redukcję cellulitu oraz proces odchudzania. Czym jest limfa oraz jaka jest rola układu limfatycznego w naszym organizmie? Limfa jest żółtawo zabarwionym płynem, który powstaje jako przesącz osocza. W jej skład wchodzą naczynia limfatyczne, które są utworzone z siateczkowej tkanki zawierającej limfocyty. Główną rolą układu limfatycznego jest udział w procesach odpornościowych, przede wszystkim walka z drobnoustrojami. Dzięki niej zwalczane są między innymi infekcje bakteryjne czy wirusowe. Poza jego główną funkcją transportuje on substancje, takie jak białka i tłuszcze do komórek ciała. Drenaż limfatyczny może być wykonywany w sposób mechaniczny, przez odpowiednie do tego urządzenia oraz ręczny, który wykonywany jest zazwyczaj przez fizjoterapeutów.

Jak wygląda drenaż limfatyczny?

Manualny drenaż limfatyczny ma usprawnić krążenie chłonki. Do jego wykonania stosuje się szereg różnych technik i chwytów terapeutycznych wykonywanych w odpowiednich momentach, z odpowiednią siłą i częstotliwością. Dzięki naciskom fizjoterapeuty można odprowadzić nadmiar płynu nagromadzonego przez poprawę cyrkulacji. Pomimo tego częściej występującym drenażem limfatycznym jest ten mechaniczny, który oferowany jest przez wiele klinik medycyny estetycznej. Jest on bardziej skuteczny niż ten manualny, ponieważ wykorzystywane są do tego odpowiednie urządzenia, które są specjalnie zaprojektowane do wykonywania drenażu limfatycznego.

Popularnie zabieg ten nazywany jest BOA i może być wykonywany w obrębie kończyn górnych i dolnych (np. drenaż limfatyczny nóg, łydek lub ramion). Przez specjalny kombinezon czy rękawy przepływają różne fale uciskowe, które mogą być regulowane w celu uzyskania jak najlepszych efektów terapeutycznych bez dużego dyskomfortu dla pacjentów. Stosowany jest on przede u osób mających niewydolność żylną, posiadającym nadwagę lub otyłość czy u osób zestresowanych i przemęczonych, aby pobudzić limfę. Rezultaty wykonania drenażu limfatycznego zazwyczaj są odczuwalne i widoczne od razu po zabiegu, ponieważ zmniejsza się obrzęk kończyn, znika uczucie ciężkości nóg, dzięki temu ciało staje się odprężone i zrelaksowane. Aby uzyskać jak najlepsze efekty terapeutyczne czy estetyczne rekomendowane jest wykonanie kilku serii zabiegów.

Jedną z klinik medycyny estetycznej oferujących drenaż limfatyczny jest wrosinski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here