Jak ozdobić album metodą scrapbookingu?

0
1577

Scrapbooking to bardzo popularna metoda zdobienia. Stawiana jest często na równi z decoupage’em. Wykorzystuje się jednak do niej zupełnie inne narzędzia i akcesoria. Przydatne są chociażby cekiny, oryginalne papiery, ozdobne dziurkacze, koraliki, kryształki i tak dalej. Jak ozdobić album metodą scrapbookingu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Jak wybrać album do scrapbookingu?

Zanim sięgniesz po cekiny i inne dodatki, warto wybrać bazę swoich prac, czyli odpowiedni album lub inną zdobioną przestrzeń. Scrapbooking można bowiem wykorzystać również do przystrojenia pudełek, wykonywania oryginalnych opakowań do prezentów i tak dalej. Album do scrapbookingu powinien być wolny od wszelkich dekoracji. Musi umożliwić dowolne wypełnienie go zdjęciami oraz zdobieniami. W specjalistycznych sklepach dostępne są produkty o różnych formatach i kształtach. Niektóre dedykowane są szczególnym okazjom, takim jak Pierwsza Komunia Święta, roczek, chrzciny albo okrągłe urodziny. Inne natomiast ze względu na uniwersalny kolor, pozwalają na dowolne wykorzystanie.

Scrapbooking wymaga odpowiednich narzędzi

Do scrapbookingu potrzeba też odpowiednich narzędzi. Przede wszystkim warto wyposażyć się w ozdobne papiery. W sklepach z akcesoriami do scrapbookingu znajdziemy zarówno gładkie modele w różnych kolorach, jak i te zdobione. Popularne są między innymi wersje wytłaczane oraz brokatowe. Można postawić na papiery samoprzylepne albo te do samodzielnego przyklejenia przy użyciu kleju. Poza tym istotne są dodatki. W specjalistycznych sklepach dostępne są różnorodne ozdoby, w tym cekiny, ćwieki, druciki kreatywne, brokaty, ozdobne etykiety, ozdoby filcowe, guziki, klamerki, kokardki i wstążki, kolorowe konfetti, koraliki, kryształki, litery i cyfry, ozdobne motyle, papierowe kwiaty, perełki, rafie i wiele więcej. Polecamy w szczególności asortyment, oferowany przez sklepy internetowe.

Jak efektownie ozdobić album?

Ozdabiając album należy kierować się jedną zasadą – nie przesadzić. Zbyt duża liczba dodatków może spowodować, że przygotowany prezent będzie wyglądał kiczowato, a nie elegancko. Oczywiście warto wykorzystać cekiny, kryształki, perełki i inne drobiazgi. Należy to jednak robić z rozsądkiem. Jeżeli na przykład stawiamy na cekiny w złoto-srebrne gwiazdki to darujmy już sobie pastelowe modele w kwiatki. Przykładowe wykonania albumów metodą scrapbookingu można znaleźć w internecie. Nie trzeba jednak kierować się wzorami. W zdobieniu ogranicza nas jedynie własna wyobraźnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here