fot. pixabay

Stary sprzęt właśnie się zepsuł i nie masz jak odświeżyć swojej odzieży? A może wprowadzasz się do nowego mieszkania i nie masz żadnych sprzętów AGD? Jeżeli na któreś z pytań odpowiedziałeś twierdząco to w najbliższym czasie będziesz musiał dokonać wyboru nowej pralki. Sprawdź jak nie nabić się na minę.

 

Obecnie w gospodarstwach domowych nie wyobrażamy sobie życia bez podstawowego sprzętu jakim jest pralka. Przy trzech osobach w domu pranie robimy średnio co 2 dni, więc bardzo istotne jest to żeby dokonać dobrego wyboru i być zadowolony z nowego sprzętu na długie lata. Sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej pralki.

 

Jaką pojemność pralki wybrać do twojego domu?

W sklepach mamy dostępnych wiele urządzeń o załadunku od pięciu do 9 kg. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane modele mają ładowność 7 kg i jest to optymalny wsad na standardową rodzinę. Dzięki większej ładowności bez problemu także wypierzesz pościel i większe gabaryty za jednym razem. Jeżeli jednak jesteś singlem i mieszkasz sam nie potrzebujesz, aż takiego dużego urządzenia i bez większego problemu sprawdzi się u ciebie pralka o mniejszej ładowności. 

fot. pixabay

Określ ile masz miejsca w łazience

W elektromarketach coraz częściej spotykamy pralki o mniejszej głębokości dzięki czemu wpasują się w każdą przestrzeń. Dawniej spotykane były głównie o wymiarach 60 x 60. Obecnie w przypadku małej łazienki możemy kupić pralkę o głębokości jedynie 38 cm. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzimy dużo miejsca. Kolejnym pytaniem jakie musisz sobie zadać jest to czy lepszym rozwiązaniem będzie pralka ładowana od góry czy taka od frontu. Zaletą pierwszego rozwiązania jest to że przy dwóch bokach można wstawić jakiś mebel czy może stać przy ścianie i meblu, ale nic nie postawimy od góry. Drugie rozwiązanie sprawdzi się w sytuacji gdy chcesz zamontować blat lub szafkę nad pralką.

 

Jaki rodzaj silnika i jaką prędkość wirowania wybrać?

Podstawowym parametrem który musimy wziąć pod uwagę przy wyborze pralki jest maksymalna prędkość wirowania. Im więcej obrotów na minutę tym bardziej suche wyjmiemy nasze pranie po zakończeniu cyklu. Najlepsze modele na rynku mają prędkość od 1400 do 1600 obrotów na minutę, co zadowoli najbardziej wymagającego użytkownika. Innym dosyć istotnym parametrem jest rodzaj zastosowanego silnika. Coraz częściej są to silniki inwerterowe, które nie posiadają szczotek, więc są trwalsze od tradycyjnego rozwiązania, zużywają mniej prądu i ciszej pracują. Jeżeli chcesz sprawdzić ile dana pralka zużyje prądu spójrz na etykietę energetyczną pralki, gdzie będziesz miał podaną klasę energetyczną, np. A++. I więcej plusów tym pralka będzie oszczędniejsza. Wiele sklepów na swoich stronach przedstawia również wyliczenia ile rocznie mniej więcej zapłacimy za prąd przy średniej liczbie prań.

fot. pixabay

Inne funkcje dodatkowe

Obecnie często spotykane są funkcje parowe, dzięki którym twoje ubranie może zostać zdezynfekowane i odświeżone. Będzie to również szczególnie potrzebne podczas usuwania nieprzyjemnych zapachów z odzieży. Nie wyobrażasz sobie życia bez smartfona, dzięki niemu wstawisz także pranie. Coraz więcej urządzeń posiada funkcję sterowania ze smartfona, umożliwia to dostosowanie programu do twoich potrzeb oraz śledzenie postępu prania na bieżąco. W wielu przypadkach w razie awarii dostaniesz również informację co zrobić, aby wyeliminować usterkę.

 

Ile trzeba zapłacić za dobrą pralkę?

Najtańsze urządzenia kupimy już za 800 zł, ale można mieć zastrzeżenia co do jakości i pochodzenia producenta. Za dopłatę co najmniej 100 zł kupimy lepszy i markowy sprzęt, ale jego parametry będą pozostawiały wiele do życzenia. Nie ma co spodziewać się dużej prędkości wirowania i dużego załadunku. Fajne modele z dobrą klasą energetyczną dzięki czemu zaoszczędzimy prąd są w cenie od 1400 zł. Mają one około 1300 obrotów na minutę oraz 7 kg pojemności. Za najlepsze modele z wieloma funkcjami dodatkowymi musimy wyciągnąć z portfela co najmniej 1700 zł. Wiele sklepów oferuje również outlety tego typu sprzętów, dzięki czemu możemy zakupić dobry sprzęt w bardzo atrakcyjnej cenie. A Ty jaki model wybrałeś? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here