fot. pixabay

Standardowe termometry montowane do ściany na zewnątrz odchodzą już do lamusa. Zazwyczaj w nowoczesnych mieszkaniach stosuje się już stacje pogody. Oferują one więcej informacji oraz łatwiejszy odczyt temperatury. Sprawdź czy takie rozwiązanie sprawdzi się w twoim domu.

 

Jak działa pomiar temperatury na zewnątrz?

Stacja pogody wyposażona jest w czujnik, który musimy przywiercić gdzieś na zewnątrz budynku. Nie powinien się on stykać bezpośrednio, gdyż wtedy odczyty mogą być nieco sfałszowane. Ściana zawsze pochłonie nieco temperatury i pomiary będą większe niż jest w rzeczywistości. Z tego czujnika dane idą bezpośrednio do naszej stacji. Musi być on jednak jakoś zasilany, zazwyczaj będą to baterie. Będzie trzeba więc pamiętać, aby co jakiś czas je wymienić. Szczególnie w porze zimowej będzie to bardzo istotne, gdyż minusowe temperatury sprawią, że szybko się rozładują.

fot. pixabay

Pomiar ciśnienia i wilgotność

Większość modeli dostępnych w elektromarketach oraz w innych sklepach będzie miało te funkcje. Pomiar ciśnienia będzie mógł nam pomóc w przypadku gorszego samopoczucia, gdyż będziemy wiedzieli jaki może być powód właśnie takiej sytuacji. Pomocny może być wtedy również smartwatch lub smartband, który zmierzy nam ciśnienie krwi oraz puls. Pomiar wilgotności odbywa się również za pomocą tego samego elementu, który służy do określenia temperatury. Funkcja ta jest przydatna przy wyborze ubrania. Będzie to szczególnie istotne podczas przygotowania do zimowego spaceru. Przy dużej wilgotności musimy być przygotowani na szybsze wychłodzenie.

 

Co mają stacje pogody z najwyższej półki

Najlepiej wyposażone urządzenia umożliwiają nam pomiar prędkości wiatru. Będą one jednak wymagały zamontowania dodatkowych elementów. Jeżeli mamy grube ściany, dobrze uszczelnione okna, a na zewnątrz widzimy pola to nie będziemy w stanie określić jak mocno wieje. Może okazać się wówczas, że pewnego dnia nie ubierzemy się wystarczająco ciepło, gdyż wiatr mocno obniża temperaturę odczuwalną. Dla fanów nowinek technologicznych będzie to również świetna funkcja. W niektórych elektromarketach mamy dostępne również profesjonalne stacje pogody. Umożliwiają nam one pomiar ilości opadów. Będzie to przydatne dla osób, które pasjonują się pogodą oraz zmianami klimatu.

 

Czy można ufać przewidywaniu pogody?

Opcje taką oferują nam stację w średniej półce cenowej. Będą jednak obarczone sporym błędem. Analizują one zmiany ciśnienia oraz inne parametry, takie jak wilgotność czy temperaturę. Będziemy mieli określone tam czy będzie słonecznie lub deszczowo. Jest to dosyć mało konkretna informacja. Dużo lepiej będzie w swoim smartfonie uruchomić aplikację, która poinformuje nas dużo trafniej. Trzeba jednak pamiętać, że nigdy nie będziemy w stanie przewidzieć dokładnie pogody na każdy dzień.

 

Inne dodatkowe funkcje

Wiele stacji pogody oferuje liczne funkcje dodatkowe, które zaciekawią wielu konsumentów. Jedną z nich jest wyświetlanie godziny na ścianie lub suficie. Jest to całkiem fajna opcja, gdyż w nocy będziemy mogli na bieżąco widzieć jaka jest godzina. Jeżeli się przebudzimy nie będziemy musieli zrywać się jak nie będziemy pewni czy już musimy wstać do pracy czy jeszcze. Wystarczy, że spojrzymy na sufit i od razu będziemy wiedzieli czy możemy iść spać dalej czy nie. Dodatkowo możesz zawsze nastawić budzik, który jest również w wielu modelach. Telefon będziesz mógł spokojnie zostawić w pokoju obok, aby zdrowiej spać a stacja pogody sprawi, że nie zaśpisz do pracy czy szkoły.

fot. pixabay

Ile kosztują stacje pogody?

Najtańsze modele znajdziemy już za nieco ponad 15 zł. Będziemy mieć tam jednak jedynie podstawowe informacje takie jak temperaturę oraz godzinę i datę. Jest to dobra alternatywa dla standardowych termometrów, jeżeli nie potrzebujesz żadnych funkcji dodatkowych. Nieco lepsze kosztują w okolicach 100 zł. Będziemy mieli tam już podaną wilgotność powietrza, ciśnienie oraz nawet przewidywanie pogody. Profesjonalne stacje pogody, które łączą się nawet ze smartfonem kosztują w okolicach 1000 zł, jednak aż taki wydatek z portfela nie będzie konieczny dla przeciętnych użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here