fot. pixabay

Takie pytanie zadaje sobie wielu początkujących majsterkowiczów. Niestety nie będzie dało się jednoznacznie na nie odpowiedzieć, ale rozważymy wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania oraz podpowiemy kiedy można zaoszczędzić.

 

Rodzaje wiertarek

Wiertarka to urządzenie, dzięki któremu zrobimy otwory w różnych materiałach. W zależności od tego, gdzie będziemy chcieli wiercić musimy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Zwykłe wiertarki pozwolą nam na obróbkę drewna i metalu. Jeżeli zaś planujesz wiercić dziury w ścianach wykonanych z betonu, pustaków czy innego twardego materiału niemalże niezbędne będzie użycie wiertarki z udarem oraz specjalnych wierteł z widią. Wiertarki udarowe będą nieco droższe, ale dają większe możliwości, gdyż zawsze można tą funkcję wyłączyć i używać jej jako zwykłej wiertarki. Rozwiązanie takie będzie praktyczniejsze oraz tańsze w ostatecznym rozrachunku.

fot. pixabay

Rodzaje wierteł

Na rynku w sklepach budowlanych mamy dostępnych wiele rodzajów wierteł. Możemy pogrupować je ze względu na dwie cechy. Pierwsza z nich to będzie rodzaj mocowania. Możemy mieć mocowanie zwykłe, sds-plus czy sds-max. Może zdarzyć się, że spotkasz się jeszcze z innym rodzajem, ale te trzy wymienione są najczęściej widywane na półkach sklepowych. Mocowanie zwykłe nadaje się do trójszczękowych uchwytów wiertarskich, a system SDS polega na szybkim montażu wiertła. Jest on dużo wygodniejszy w codziennym użytkowaniu. Poza tym wyróżniamy wiertła do drewna/metalu lub do betonu – tak zwane z widią.  Zawsze podczas wiercenia musisz dostosować wiertło do materiału.

 

Zasilanie sieciowe czy akumulatorowe

To wszystko zależy od tego gdzie będziesz używać urządzenia. Jeżeli będzie to mieszkanie czy warsztat, w którym jest zasilanie sieciowe to warto wybrać właśnie takie rozwiązanie. Nie będziesz musiał martwić się o to czy twój akumulator zaraz się nie rozładuje oraz będą tańsze koszty użytkowania, bo bateria również się zużywa. Jeżeli jednak nie masz dostępu do zasilania 230V to jesteś niejako zmuszony do zakupu urządzenia zasilane z akumulatora. W takim przypadku będziesz musiał zainwestować trochę więcej, gdyż tańsze modele nie będą zazwyczaj wystarczająco mocne. Jedynym wyjątkiem może być sytuacja kiedy będziesz używać wiertarki okazjonalnie.

 

Markowy sprzęt czy tańszy zamiennik

Odpowiedź na to pytanie będzie bardzo trudna i samodzielnie musisz określić jaka jest twoja sytuacja. Jeżeli elektronarzędzie będzie używany okazjonalnie, czyli kilka razy w roku możesz śmiało kupić tańszy, nie markowy sprzęt, który i tak najprawdopodobniej będzie sprawował się nieźle w takich warunkach. Droższy, markowy sprzęt będzie sprawdzał się w sytuacji, kiedy pracujesz z nim na co dzień albo często majsterkujesz w garażu. Warto zawsze poczytać opinie na różnych stronach sklepów budowlanych oraz wbić w nawigację najbliższy nich i podjechać zobaczyć jak wygląda na żywo – czy jest dobrze wykonana i nic nie rozsypuje się już na wystawie. Również wiele marketów spożywczych posiada ofertę non-food. Możemy tam znaleźć sprzęt marek własnych, ale i nie tylko. Warto przeglądać stale gazetki i szukać okazji na smartfonie w różnych sklepach internetowych.

fot. pixabay

Ile musimy zapłacić za wiertarkę zwykłą a ile za udarową?

Zwykła wiertarka pochłonie z naszego portfela około 150 zł. Nie będzie miało to większego znaczenia czy kupimy sprzęt markowy czy trochę mniej znanego producenta. Różnica będzie na poziomie około 30 zł. Za to jeżeli chodzi o młotowiertarkę, czyli taką która będzie nadawała się do wywiercenia dziury w betonie bez większego problemu to różnica będzie już większa. Za nie markowy sprzęt o bardzo dobrych parametrach, który sprawdza się świetnie w pracy zapłacimy około 300 zł. Z pewnością za taką kwotę będziemy już zadowoleni ze stosunku ceny do jakości. Jeżeli chcemy wybrać sprzęt markowy, ale i tak nie jest najwyższej półki wydamy z naszych oszczędności 500 zł. Jak widzisz różnica jest dosyć znacząca, gdyż w cenie jednej markowej wiertarki kupimy prawie dwie z marketu. A Ty na jaki sprzęt się zdecydowałeś? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji poniżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here