fot. pixabay

Takie pytanie pada przy wielu planach remontowych. Odpowiedź jednak nie będzie jednoznaczna, bo wszystko będzie zależało od tego, na czym ci zależy. Sprawdź jakie są wady i zalety każdego rozwiązania i wybierz mądrze.

 

Kompakt – sprawdzone rozwiązanie

Ten typ toalety stosuje się już od wielu lat w naszych domach. Z pewnością każdy wie jak ona wygląda. Toaleta jest przy montowana do podłoża, a spłuczka jest albo na niej albo zawieszona na ścianie. Wszystko więc zależy również od tego, czy remont który przeprowadzasz polega na zmianie całej instalacji czy jedynie odświeżeniu pomieszczenia. W pierwszym przypadku będziesz miał praktycznie wolną rękę co do wyboru rozwiązania. Jeżeli zaś jedynie chcesz odmalować i przy okazji zmienić ubikację to dużo łatwiej będzie właśnie z kompaktem. Wymiana będzie polegała na usunięciu starego modelu, wyrównanie podłogi oraz zrobienie otworów za pomocą wiertarki udarowej i przykręceniu nowego egzemplarza. Jeżeli chodzi zaś o podłączenie wody to wystarczy przykręcić wężyk z uszczelką, a w przypadku odpływu wsunąć odpowiednią rurę. Nie powinno wydarzyć się nic nieprzewidzianego, a w razie awarii naprawa będzie prosta i szybka.

fot. pixabay

Ubikacja podwieszana – nowoczesny wygląd

Podwieszenie toalety na stelażu jest obecnie bardzo popularne. Wygląda to bardzo nowocześnie i jest dużo prostsze w czyszczeniu. W lepszych modelach cała misa będzie wykonana w taki sposób, że nie będzie żadnych zakamarków oraz bez większych problemów umyjemy podłogę pod nią. Niektóre osoby myślą, że pod ich ciężarem cała konstrukcja może nie wytrzymać. Czy jest się czym przejmować? Jeżeli stelaż został odpowiednio zamontowany to nie ma powodu do obaw. Konstrukcje dostępne na rynku powinny zostać przywiercone na cztery otwory – dwa do ściany i dwa do podłogi. Lecz wcześniej powinna zostać podłączona rura odpływowa oraz woda do spłuczki, która będzie zabudowana. Po przekręceniu należy wykonać lekką zabudowę z płyt karton gipsowych. Są też modele, w których dostępna jest zabudowa ciężka, ale jest to rzadziej spotykane. Następnie kładziemy płytki i fugujemy. Na samym końcu możemy powiesić toaletę podkładając pod nią specjalną matę. Pozostaje jedynie montaż przycisku do spłukiwania wody i wszystko gotowe. Problem jednak pojawi się w razie, gdy jakaś część spłuczki ulegnie awarii. W niektórych modelach stelaży będziemy mieli opcję włożenia ręki do środka, ale i tak będzie to bardzo problematyczne. W przypadku awarii niektórych elementów może okazać się, że będziemy musieli skuć cześć kafelek. Awarie te jednak nie zdarzają się zbyt często, więc jeżeli zależy ci na super wyglądzie warto zdecydować się na tą opcję.

 

Lepiej kupić zestaw czy osobno stelaż i misę?

Jeżeli chodzi o dostosowania toalety do własnych potrzeb warto będzie samemu skompletować wszystkie elementy. Stelaże, które mamy dostępne w sklepach będą zazwyczaj uniwersalne, czyli nieważne jaką misję do niego dokupimy. Warto jednak spojrzeć, aby w środku miał nieco więcej miejsca i przy wymianie uszczelek nie było większych trudności. Zawsze można poradzić się jakiegoś hydraulika z ogłoszenia internetowego, które znajdziemy na smartfonie albo poczytać opinie o danym modelu. Jeżeli chodzi o misę sobie musimy wybrać taką, która będzie nam się najbardziej podobać i idealnie wpasuje się do naszej łazienki. Zwróć również uwagę czy w zestawie jest dołączona deska sedesowa. Nie do wszystkich egzemplarzy producent dodaję ten element, a trochę on kosztuje. Przy okazji spójrz czy dostępny jest wariant wolnoopadający. Jest on trochę droższy, ale warto dołożyć do nowszej technologii.

fot. pixabay

Ile to kosztuje?

Za standardowe rozwiązanie będziemy musieli zapłacić w okolicach 300 do 500 zł. Dodatkowo może być potrzebny wężyka do zasilania wody oraz rury do odpływu. Więc zawsze musisz mieć zapas w okolicach 50 zł. Jeżeli zaś chodzi o zestawy podtynkowe to najtańsze z nich znajdziemy już za 500 zł, ale możemy mieć zastrzeżenia co do jakości wykonania. Opinie o niektórych modelach również potwierdzają, że nie warto oszczędzać. Lepsze egzemplarze kosztują w okolicach 1000 zł, a w wyprzedaży nieco taniej. Komfort użytkowania będzie jednak większy i będziemy mogli spać spokojnie, nie przejmując się czy dojdzie do jakiejś awarii. Tak samo i w tym przypadku musisz odłożyć jeszcze trochę funduszy na zakup wężyka oraz rur i podkładki pod misę. Jeżeli zaś dobierzemy elementy osobno to będziemy musieli dopłacić jakieś 200 zł. Dlatego najczęściej wybiera się pełne zestawy z górnej półki. A ty jakie rozwiązanie wybierzesz do swojej łazienki? Podziel się opinią w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here