fot. pixabay

Pomiar masy naszego ciała może pomóc określić stan naszego zdrowia. Praktycznie w każdym z domu takie urządzenie powinno mieć swoje miejsce. Modele dostępne aktualnie na półkach mają dużo więcej funkcji niż te jakiś czas temu. Sprawdź co zwrócić uwagę przy wyborze wagi łazienkowej.

 

Od czego zacząć poszukiwania?

Pierwszym i podstawowym parametrem określającym dokładność wagi jest sposób w jaki zostaje dokonany pomiar. Mamy tutaj dwa rodzaje mechaniczny lub elektroniczny. Wagi, które były używane przez wielu z nas za młodu stosują pierwszą metodę pomiarową. Jest ona nie zawsze dokładna i wyniki mogą być różne w zależności od miejsca ustawienie. Wagi elektroniczne mają tą zaletę, że działają na zasadzie czterech czujników umieszczonych w każdej z nóżek. Jeżeli więc nasza podłoga nie jest do końca równa pomiar i tak dostanie wykonany dużo dokładniej niż w poprzedniej opcji. Będziemy mieli także tutaj wyświetlacz, dzięki czemu odczytanie wyniku stanie się dużo prostsze szczególnie w przypadku problemu ze wzrokiem i osób starszych.

fot. pixabay

Wykonanie platformy

Producenci stosują wiele materiałów, z których wykonują platformy, na których stajemy podczas pomiaru. Może być to szkło, drewno lub tworzywo sztuczne. Każdy z nich ma swoje wady i zalety. Jeżeli więc chodzi o szkło będziemy musieli szczególnie uważać na stłuczenia. Opuszczenie nawet niewielkiego elementu może sprawić, że pojawi się odprysk. Takiego problemu nie będzie w przypadku drewna. Będzie ono odporne na potrzaskanie oraz podczas stawania nie będziemy odczuwać takiego zimna. Jednak jak każde rozwiązanie ma też swoje wady. Będzie to zmniejszona odporność na wodę i wilgoć. Jeżeli producent nie zabezpieczył odpowiednio powierzchni to podczas częstego kontaktu z wodą może dojść do uszkodzenia powierzchni. Takich problemów nie będziemy mieli w przypadku tworzyw sztucznych. Materiał ten będzie również odporny na uszkodzenia mechaniczne. Możemy mieć jednak zastrzeżenia co do wyglądu. Nie będzie się to prezentować zbyt estetycznie. Wybór jest trudny, ale musisz wybrać najlepszy kompromis.

 

Pomiar tkanki tłuszczowej

Funkcja ta jest coraz bardziej popularna w wielu modelach. Dzięki takiej możliwości będziemy mogli zmierzyć procentowy udział tłuszczu, wody, kości i mięśni w naszym ciele. Informacje te mogą być dosyć wartościowe, jeżeli coś nam dolega. Na przykład w przypadku częstych bólów głowy będziemy mogli stwierdzić czy jesteśmy odwodnieni, lecz pamiętaj że każda dolegliwość może wymagać wizyty u specjalisty. Modele z wyższej półki mają także możliwość połączenia się z naszym smartfonem. Informacje o naszych pomiarach masy ciała będą analizowane przez aplikację na bieżąco. Jeżeli więc uprawiamy jakieś sporty z pomocą smartbanda takie rozwiązanie pozwoli nam ciągle monitorować wzrost naszej tkanki mięśniowej. Warto jednak zwrócić uwagę, że do pomiaru wykorzystuje się przepływ prądu przez nasz organizm więc nie jest to zalecane dla małych dzieci oraz osób w podeszłym wieku.

 

Jak sprawdzić czy waga spełni nasze oczekiwania?

Najprościej byłoby podjechać do sklepu i testować wszystkie, ale niestety nie jest to możliwe i wyglądałoby to co najmniej śmiesznie. Najlepsza metodą więc będzie poczytanie opinii innych konsumentów jak sprawdza się dany model. Na portalach typu YouTube mamy również dostępnych wiele testów. Pamiętaj, że przy zamówieniu ze sklepu internetowego możesz zwykle zwrócić produkt w ciągu 14 dni, jeżeli nie będzie on miał żadnych oznak użytkowania. Więc jak stwierdzisz, że jednak zamówiony produkt nie spełnia twoich oczekiwań możesz go po prostu oddać. Dodatkowo w internecie często możemy znaleźć różne wyprzedaże.

fot. pixabay

Ile to kosztuje?

Najtańsze wagi łazienkowe działające na zasadzie mechanicznego pomiaru kosztują w okolicach 60 zł. Jak deklaruje producent mają one dokładność do 1 kg. W takiej samej cenie kupimy wagi elektroniczne. Nie będą one miały jednak żadnych funkcji dodatkowych,a dokładność pomiaru to 0,1 kg. Jeżeli ciekawy jesteś jaki jest skład procentowy twojego ciała musisz dopłacić co najmniej 80 zł. Dokładność pomiaru będzie również 100 g. Jak znajdziesz w swoim portfelu jeszcze 30 zł otrzymasz urządzenie praktycznie z najwyższej półki, które połączy się z twoim smartfonem oraz będzie miało w sobie wszystkie wcześniej wymienione opcje dodatkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here