fot. pixabay

Wymiana oleju to podstawowa czynność, którą powinno wykonać się zaraz po zakupie pojazdu. Nie wiesz jaki olej wybrać do twojego silnika? Obawiasz się, że coś pójdzie nie tak? Przeczytaj kilka praktycznych porad i zrób to sam!

 

Jak często wymieniać olej

To pytanie zadaje sobie wielu kierowców. Coraz więcej producentów zaczyna stosować technologię Longlife, co nie zawsze wychodzi na dobre. Pod względem ekologii jest to dobre posunięcie, gdyż produkcja odpadów spada. Ale co z żywotnością silnika? Niestety, jeżeli posłuchamy producenta i zamiast standardowych 10 000 km w przypadku zwykłych olei przejedziemy 50 000 jak rekomendują to zużycie będzie dużo większe. Nawet najlepsi producenci nie są w stanie zapewnić idealnego smarowania przez tak długi czas. Olej więc powinno zmieniać się co 10 -15 000 km lub raz w roku oraz za raz po zakupie. W takim przypadku możesz być pewny, że twój silnik posłuży Ci przez długi czas bezawaryjnie. W takich samych odstępach należy również wymieniać filtr oleju.

fot. pixabay

Jak dobrać olej?

Olej należy dobierać zgodnie z tym, co podaje producent. Nawet jeżeli świeżo zakupiłeś pojazd i jest wlany taki o innych właściwościach nie bój się dokonać zmiany. Silnik w dobrej kondycji powinien pracować lepiej w warunkach jakie przewidział producent. Po wpisaniu w wyszukiwarkę twojego modelu oraz silnika bez większych trudności znajdziesz normę na podstawie której wyszukasz produkty różnych producentów. Wiele stron internetowych ma również możliwość, dzięki której automatycznie dobierze odpowiedni zestaw filtrów. W przypadku sklepów stacjonarnych oraz internetowych będziemy mieli możliwość kontaktu z doradcą, który z pewnością podpowie co będzie odpowiednim wyborem. Nigdy nie oszczędzaj na jakości, gdyż aktualny większy stan konta może się zmniejszyć jak nasz silnik ulegnie awarii.

 

Jak przeprowadzić wymianę oleju

Jeżeli nie posiadasz podnośnika ani kanału będziesz musiał się trochę nagimnastykować. pod samochodem. Na początku należy odkręcić osłonę pod silnikiem. Pokaże nam się tam misa olejowa silnika, w której będzie umieszczony korek. Przygotuj sobie miskę o pojemności około 5 litrów, chyba że twój silnik pomieści więcej i powoli zacznij odkręcać korek. Jeżeli już będzie praktycznie odkręcony podróż miskę i stanowczym ruchem wykręć do końca. Olej zacznie spływać. Jeżeli już przestanie lecieć, należy zakręcić spowrotem korek i wytrzeć misę, jeżeli została zabrudzona. Następnie zalewamy nowy olej kontrolując na bieżąco stan bagnetem. Przykręcamy osłonę pod silnikiem sprawdzamy czy nigdzie nie ma wycieku i gotowe. Zużyty olej możemy oddać do punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK). Pamiętaj, że jeżeli nie czujesz się na siłach to nie warto ryzykować. Koszt wymiany u mechanika będzie wynosił w okolicach 150 zł, co nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla portfela.

 

Jak wymienić filtr oleju

Wymiana filtra powinno przeprowadzić się razem z wymianą oleju. Filtr odkręcamy specjalnym kluczem lub urządzeniem do odkręcania filtrów oleju. Następnie przeprowadzamy wymianę oleju, która jest opisana wyżej. Potem montujemy nową część. Zawsze będzie dołączona uszczelka, o której nie możemy zapomnieć. Przykręcamy nowy filtr jedynie ręką lub bardzo delikatnie kluczem. Warto również nasmarować olejem lekko uszczelkę, dzięki temu będzie lepiej się trzymać.

fot. pixabay

Dalej masz wątpliwości?

Nie możesz znaleźć gdzie jest korek spustowy? A może coś ci nie wychodzi? Rozwiązaniem na twoje problemy będą liczne poradniki na YouTube, w których są pokazane konkretne samochody. Większość najpopularniejszych modeli znajdziesz na swoim smartfonie w mgnieniu oka. Jeżeli jednak twój samochód jest mniej typowy to fora i grupy na Facebooku zostają ostatnią deską ratunku. Fajną możliwością jest również wyszukanie sklepu z misą olejową i obejrzenie, w którym miejscu znajduje się poszukiwany element. Uważaj także na różne wersje silnikowe, gdyż producenci niejednokrotnie stosowali różne części w jednostkach napędowych o tej samej mocy. A ty sam wymieniasz olej czy oddajesz pojazd do mechanika?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here