fot. pixabay

Lodówka to niezbędne wyposażenie każdej kuchni. Chodzisz po sklepie i nie wiesz jak dokonać wyboru? Sprawdź na co zwrócić uwagę i cieszyć się dobrym sprzętem przez długie lata.

Bez lodówki żywność nie wytrzymałabym zbyt długo i z pewnością nasze życie nie byłoby tak proste jak obecnie. Dawniej były to niewielkie urządzenia, w których nie mieściło się zbyt wiele. Teraz jednak sytuacja się zmieniła i są to już wysokie urządzenia nieraz sięgające około 2 m. Zobacz kilka porad jak kupić lodówkę dopasowaną do Ciebie.

 

Jak dużej lodówki potrzebujesz?

Jest to pierwsze i podstawowe pytanie na jakie musisz odpowiedzieć. Najprościej będzie zmierzyć aktualną lodówkę lub taką, z której gdzieś korzystałeś. Jeżeli ilość miejsca Ci wystarczała to kup taką o podobnych wymiarach. Jeżeli zaś brakowało tego miejsca musisz pomyśleć zakup nieco większego modelu. Pamiętaj jednak żeby zwrócić uwagę czy nie masz żadnej szafki nad lodówką, żeby nie było problemu z umiejscowieniem nowego sprzętu. Może zdarzyć się, że nie będziesz pewny jaki model wybrać mniejszy czy trochę większy, warto jednak wziąć ten gdzie więcej zapakujesz, bo dzięki temu w święta i inne uroczystości nie będziesz miał problemu jak co poukładać.

fot. pixabay

Chłodziarka z No Frost czy bez

Tutaj odpowiedź jest jednoznaczna jeżeli chodzi o wygodę użytkowania. Wybierz lodówkę z technologią No Frost. Zaletami tego rozwiązania jest to, że nie odkłada się w lodówce czy zamrażarce lód ani szron. Nie jest więc konieczne częste rozmrażanie, co mogło być problemem w starszego typu sprzęcie. Kolejnym atutem technologii bezszronowej jest zmniejszone zużycie energii elektrycznej. Jednak jak każda technologia ma też swoje wady, główną i praktycznie jedyną jest fakt, że może wysuszać również pożywienie, które mamy w chłodziarce. Jest to szczególnie istotne w przypadku warzyw i owoców oraz mięsa. Producenci jednak całkiem nieźle radzą sobie z tym problemem i oferują specjalne komory na przechowywanie właśnie tego rodzaju żywności.

 

Przed zakupem spójrz na etykietę energetyczną

Przed zakupem większości sprzętów w elektromarketach czy to pralka czy lodówka, warto spojrzeć na etykieta energetyczną, która powinna być naklejona na każdym ze sprzętów dużego AGD. Będziemy mieli tam podane wiele ciekawych informacji, jedną z nich, na którą musimy zwrócić szczególną uwagę jest zużycie energii elektrycznej. Oznaczeniem tym będzie litera alfabetu, w obecnym sprzętach będzie to zazwyczaj litera A. Przy takiej literze powinny pojawić się plusy, im więcej jest tych plusów tym sprzęt będzie oszczędniejszy i mniej zapłacimy za prąd. Warto na to zwrócić uwagę, gdyż może być to różnica w rozrachunku rocznym nawet do 200 zł. Innym parametrem, który znajdziemy na etykiecie jest głośność sprzętu w czasie pracy. Wartość ta będzie podana w decybelach, staraj się wybrać tak, aby było ich jak najmniej, wtedy sprzęt będzie mało uciążliwy dla naszych uszu.

fot. pixabay

Jakie dodatkowe funkcje wybrać

Aktualnie w wielu lodówkach mamy dostępnych mnogość funkcji dodatkowych. Może to być kostkarka, dystrybutor na wodę czy sterowanie ze smartfona. Wiele z tych opcji będzie jednak przydatne jedynie sezonowo w najcieplejsze dni lata. Ale producenci oferują również szybkie mrożenie, szybkie chłodzenie czy tryb wakacyjny. Dwie pierwsze opcje będą szczególnie przydatne, jak wrócisz z zakupami i zapakujesz wszystko do lodówki. Urządzenie wtedy bez większych problemów szybciej powróci do temperatury roboczej. Jeżeli zaś często podróżujesz funkcja wakacyjna będzie dla ciebie idealna, urządzenie pobiera wtedy mniej prądu i nie pracuje tak wydajnie.

 

Ile trzeba zapłacić za dobrą lodówkę?

Za najtańsze lodówki z funkcją No Frost musimy zapłacić co najmniej 1400 zł. Jednak jeżeli chcemy kupić markowy i porządnie wykonany sprzęt będziemy musieli wyjąć ze swojego portfela dodatkowe 400 zł. Dwa tysiące to cena jaką musimy dać za lodówkę z dystrybutorem wody, a za kostkarkę musimy dopłacić co najmniej 1000 zł, w związku z tym, że są one jedynie w lodówkach Side by Side. Ten typ chłodziarki charakteryzuje się tym że posiada dwoje drzwi, po jednej stronie jest część zamrażalnika, a po drugiej sekcja chłodząca. Zawsze możesz kupić sprzęt w wyprzedaży i mieć dobrą jakość w korzystnej cenie. A Ty jaką lodówkę wybierzesz do swojej kuchni? Napisz w komentarzu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here