fot. pixabay

Zmywarka to sprzęt, który często jest już nieodłącznym elementem naszej kuchni. Wiele gospodyń domowych nie wyobraża sobie zmywać naczyń samodzielnie po dużym rodzinnym obiedzie. Kupujesz swoją pierwszą zmywarkę, a może twoja poprzednia odmówiła posłuszeństwa? Sprawdź jak dobrze wybrać nowe urządzenie.

 

Zasada działania zmywarki jest bardzo prosta, na spakowane w koszach naczynia i sztućce jest natryskiwana woda pod ciśnieniem, która w połączeniu z detergentami pozwala na usunięcie zabrudzeń. Następnie naczynia są kilkukrotnie płukane, a na samym końcu odbywa się nabłyszczanie przy użyciu specjalnego płynu, dzięki czemu nasze naczynia szybciej wyschną i będę utrzymywały połysk.

 

Mała kuchnia – mała zmywarka

Na samym początku musisz określić czy chcesz kupić zmywarkę do zabudowy czy wolnostojącą. W pierwszym przypadku możliwe będzie ustawienie sprzętu w ciągu szafek kuchennych i zamontowanie frontu takiego jaki masz meblach, a od góry przykrycie blatu.  Jeżeli zdecydujesz się na zakup drugiego rozwiązania, wówczas nie będzie możliwości montażu frontu jak w innych meblach.  Następnie sprawdź ile miejsca twojej kuchni może zająć ten sprzęt, na rynku dostępne są dwie opcje szerokości 45 lub 60 cm, a pozostałe wymiary są niezmienne. Jeżeli zaś miejsce cię nie ogranicza dostosuj wybór do ilości domowników.

fot. pixabay

Duża zmywarka to nie zawsze wysokie rachunki

Mała zmywarka nie zawsze oznacza oszczędność prądu i wody. Takie informacje odczytasz na etykiecie energetycznej każdego urządzenia – pralki, lodówki i także zmywarki, która powinna być przyklejona na każdym ze sprzętów na ekspozycji. Jeżeli zaś planujesz dokonać zakupu przez internet sytuacja jest jeszcze prostsza. Wszystkie te informacje znajdziesz na stronie danego sklepu lub producenta. Klasa energetyczna, czyli zużycie prądu będzie podane w formie litery zazwyczaj będzie to litera A. Więcej plusów będzie przy tym znaku tym mniej zapłacisz za prąd. Wiele sklepów podaje również ile zapłacimy za zużycie prądu przez dany sprzęt. Będą to różnice w okolicach 50 zł rocznie. Kolejnym istotnym parametrem jaki odczytamy z etykiety będzie zużycie wody. Jest ono podane w litra na rok pracy. Są to wszystko wartości uśrednione. Dodatkowo znajdziemy tam informacje, o tym ile kompletów naczyń zapakujemy oraz jak bardzo hałas podczas pracy będzie uciążliwy dla naszych uszu.

 

Trzecia szuflada czy kosz na sztućce

Co raz częściej w elektromarketach jako miejsce załadunku sztućców pojawia się trzecia szuflada. Jest to bardzo fajne rozwiązanie, kosz nie zajmuje nam jednej z szuflad, dzięki czemu możemy załadować więcej talerzy lub garnków. Będzie to szczególnie istotne w przypadku, gdy nie mamy miejsca na większą zmywarkę i musimy kupić tą o szerokości 45 cm. W lepszych modelach spotyka się również składane mocowania talerzy w dolnym koszu. Takie rozwiązanie umożliwi na bezproblemowe włożenie garnka w to miejsce bez pokrzywienia tego elementu.

fot. pixabay

Tabletki, proszek, a może żel do mycia?

W sklepach mamy dostępne takie trzy środki myjące, każdy z nich ma swoje wady i zalety. Tabletki są najtańszym rozwiązaniem i często spotykanym, a ich główną wadą jest to, że podczas otwierania pojemniczka z tabletką może dojść do uszkodzenia talerza poprzez mocne uderzenie tabletki o naczynie. Kolejne rozwiązanie, czyli proszek nie będzie uszkadzał naczyń, lecz może pojawić się problem z rozpuszczeniem całego produktu podczas krótszego programu. Często główną zaletą zaś będą lepsze właściwości myjące. Żel do mycia jest rzadko spotykany na półkach naszych sklepów lecz jest to dosyć dobre rozwiązanie. Bezproblemowo całość zostanie wypłukana przez wodę, która krąży w zmywarce. Jeżeli rozchodzi o cenę można znaleźć produkty w wyprzedażach, które nie zrujnują naszego portfela

 

Najtańsza nie znaczy najgorsza

Ceny najtańszych zmywarek oscylują w okolicach 1000 zł nie będzie to jednak sprzęt dobrej marki, ale o całkiem niezłych parametrach i dosyć oszczędny. Jeżeli chcesz kupić sprzęt markowy musisz zapłacić co najmniej 1200 zł, nie jest to zbyt duża różnica, więc chyba warto dopłacić za lepszą jakość. Jeżeli zechcesz kupić najoszczędniejszy sprzęt z dodatkowymi funkcjami czyli trzecią szufladą musisz dać co najmniej 1700 zł. Nie ma tu większego znaczenia czy kupujesz zmywarkę o szerokości 45 czy 60 cm – ceny są porównywalne. Warto też porównać ceny w różnych sklepach, można to zrobić szybko dzięki różnym aplikacjom na smartfony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here