fot. Pexels.com

Czajnik to sprzęt który używamy codziennie. Z samego rana wstajemy i gotujemy wodę na herbatę czy kawę. Następnie Przygotowujemy picie do pracy albo dla dzieci do szkoły. Po skończonej pracy wieczorem znowu siadamy do kolejnego kubka ulubionego napoju. Jak widzisz czajnik jest używany praktycznie przez cały dzień. Sprawdź jak wybrać idealny model do twojej kuchni.

 

Jaka pojemność?

Jest to pierwsze pytanie, na które musisz sobie odpowiedzieć. W zależności od ilości domowników musisz zdecydować ile wody potrzebujesz za jednym gotowaniem. Dla jednej osoby odpowiedni będzie taki o pojemności około pół litra. Jeżeli domowników zaś jest więcej warto zaopatrzyć się w czajnik o większej pojemności. Największe modele zmieszczą maksymalnie 2,5 l wody, lecz jest to już naprawdę dużo. Większości gospodarstwach wystarczy standardowa pojemność 1,8 l.

fot. Pexels.com

Kilka praktycznych porad

Czajnika nie kupujemy zbyt często, więc nie do końca możemy wiedzieć na co szczególnie zwrócić uwagę i co może być uciążliwe w późniejszym użytkowaniu. Warto zwrócić uwagę na to, aby szybka pokazująca ilość wody w czajniku nie była w tym samym miejscu gdzie jest rączka. Jest to niestety dosyć często stosowane, a dosyć niepraktyczne, gdyż podczas trzymania urządzenia nie widzimy ile wody już nalaliśmy z kranu. Jest to dosyć istotna kwestia, na którą możemy nie zwrócić uwagi. Innym aspektem technicznym, który ułatwi nam użytkowanie będzie obrotowa podstawa. Dzięki takiej technologii nie będziemy musieli celować czajnikiem w podstawkę. Takie rozwiązanie będziesz często stosowane w najtańszych modelach.

 

Grzałka spiralna czy ukryta

Na rynku mamy dostępne dwa typy grzałek. Grzałki spiralne to takie gdzie całość elementu grzewczego jest widoczna na zewnątrz. Kiedyś były one stosowane bardzo często, ale w tym momencie stały się już rzadkością. Pojawiają się jedynie w mniej markowych urządzeniach, albo takich z niższej półki. Grzałka ukryta jest już stosowana aktualnie praktycznie wszystkich czajnikach, ale zawsze warto ustawić nawigację i podjechać do najbliższego sklepu, żeby spojrzeć czy aby na pewno w danym modelu jest zastosowana taka technologia. Ma ona wiele zalet, jedną z głównych jest łatwość w utrzymaniu czystości, gdyż osiadający się kamień na grzałce spiralnej jest trudny do usunięcia, szczególnie w niedostępnych miejscach, które znajdują się od spodu elementu.

 

Regulacja temperatury – a komu to potrzebne?

Funkcja, która umożliwi nam ogrzanie wody do ustalonej temperatury jest całkiem fajnym rozwiązaniem. Dzięki temu nie musimy zawsze gotować wody albo stać ciągle przy czajniku i patrzeć czy woda jest wystarczająco ogrzana. A często się zdarza tak, że dotykamy ścianek urządzenia które nagrzewają się nieco wolniej i woda zagrzeje nam się za bardzo. Taki problem nie będzie się jednak pojawiał, jeżeli nasz czajnik będzie miał regulację temperatury. Ustawimy, aby woda miała 60 stopni i akurat napijemy się wody z sokiem w idealnej temperaturze. Takie coś będzie również przydatne, jeżeli lubisz pić różne rodzaje herbaty i parzyć je w zalecanych temperaturach.

fot. Pexels.com

Ile musisz zapłacić za dobry czajnik?

Najtańsze modele trzeba zapłacić co najmniej 30 zł, lecz nie będą one zbyt dobrej jakości. Dobrze wykonane i markowe urządzenia będą kosztować około 100 zł i bez większych problemów posłużą nam przez długie lata. Za produkty z najwyższej półki, które oferują nam regulację temperatury musimy wydać z naszego portfela co najmniej 200 zł. Ceny te nie są stosunkowo wysokie biorąc pod uwagę, że większość markowych sprzętów wytrzyma co najmniej 5 lat, a często jest to dużo więcej. W ostatnim czasie zaczęły się również pojawiać urządzenia, którymi możemy sterować za pomocą smartfona. Jest to dosyć wygodne, szczególnie jeżeli na przykład pracujesz z domu. Nie musisz odrywać się od biurka, aby włączyć czajnik. Wystarczy, że ustawisz w aplikacji odpowiednią temperaturę i woda zostanie automatycznie podgrzana czy zagotowana na twój ulubiony napój, a to wszystko za 250 zł. A Ty jaki model wybierzesz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here