fot. pixabay

Odkurzacze pionowe, czyli alternatywa standardowego rozwiązania coraz częściej pojawiają się na półkach sklepowych i są w coraz lepszych cenach. Czy jednak do każdego mieszkania będzie to dobre rozwiązanie? Sprawdź sam czy w twoim salonie posprzątasz tego typu sprzętem.

 

Zasilanie akumulatorowe czy sieciowe?

Pierwszą rzeczą na jaką musisz zwrócić uwagę jest to czy dane urządzenie jest zasilane z akumulatora czy z sieci. Zasilanie z naładowanej baterii będzie dużo praktyczniejsze ze względu na to, że możesz wziąć odkurzacz w dowolne miejsce. Nieważne czy w garażu masz prąd czy nie, odkurzysz np. samochód bez większych trudności. Ale jak każde rozwiązanie ma też swoje wady jedną z nich jest to, że jeżeli akumulator zostanie całkowicie rozładowany dalsza praca urządzenia nie będzie możliwa. Problemu z tym nie będzie w przypadku urządzeń zasilanych z sieci. Nieważne czy naładowałeś baterię czy nie bez problemu weźmiesz sprzęt i odkurzysz całe mieszkanie. Wadą tego rozwiązania jest to, że może być lekki problem z plączącym się kablem. Jednak nie każdemu musi to przeszkadzać, więc jeżeli stwierdzisz że nie będzie to dla ciebie zbyt duży problem rozważ też wybór takiego urządzenia. Dużo popularniejsze są jednak odkurzacze mobilne i trudniej dokonać dobrego wyboru, więc głównie skupimy się na nich.

fot. pixabay

Najważniejszy parametr – czas pracy urządzenia

Pierwsze na co powinieneś zwrócić uwagę podczas wyboru tego typu sprzętu to czas pracy urządzenia na jednym naładowaniu akumulatora. Cena sprzętu wcale nie ma tu zbyt dużego znaczenia, czasem spotyka się naprawdę drogi sprzęt który pracuje bardzo krótko. Zawsze więc spójrz w specyfikacje danego produktu oraz poczytaj opinie czy te dane zgadzają się z rzeczywistością. Czas pracy będzie wahał się od 20 minut do nawet dwóch godzin. Odkurzanie średniej wielkości mieszkania zajmuje około 15 minut, więc teoretycznie najsłabszy odkurzacz powinien dać sobie z tym radę. Nie zawsze wygląda to tak kolorowo, gdyż jak włączymy największe obroty to może okazać się, że czas pracy wyniesie na przykład niecałe 10 minut. Warto więc obliczyć ile mniej więcej zajmie odkurzanie całego mieszkania plus doliczyć jakiś zapas.

 

Jak sprawdzić czy odkurzacz ma odpowiednią moc ssania

Najprościej będzie włączyć nawigację i udać się do najbliższego sklepu, gdzie dany odkurzacz obejrzymy na żywo. Często będzie tam możliwość uruchomienia sprzętu i sprawdzenia jak sprawuje się w codziennym użytkowaniu. Jeżeli jednak w pobliżu nie ma żadnego elektromarketu poczytaj dużo opinii i obejrzyj różnego rodzaju recenzje na YouTubie. Jeżeli nie znajdziesz zbyt dużo informacji ani żadnych video testów Wybierz najlepiej inny sprzęt który będzie przetestowany przez większe grono konsumentów. Nie warto ryzykować, czasem opłaca się dopłacić kilkaset złotych za lepszy sprzęt, z którego będziemy zadowoleni przez długi czas. Pamiętaj, że taki odkurzacz lepiej sprawdzi się na kafelkach czy panelach, a gorzej na dywanach.

 

Gdzie będziesz wykorzystywać odkurzacz?

Jeżeli wiesz, że będziesz chciał często odkurzać w swoim pojeździe czy wykorzystywać sprzęt w różnych miejscach, wybierz model z odłączanym odkurzaczem ręcznym. Są one dosyć popularne i wcale nie różnią się zbyt ceną, a są dużo wygodniejsze w codziennym użytkowaniu czy to w garażu czy podczas odkurzania na przykład łóżka. Wiele lepszych modeli posiada również pracę na mokro. Dzięki takiej funkcji nie tylko sprzątniesz rozlaną kawę czy inny płyn, ale również w przypadku produktów z najwyższej półki przemyjesz zabrudzoną podłogę. Warto również zwrócić uwagę na głośność pracy urządzenia, szczególnie w przypadku, jeżeli w domu masz małe dzieci lub jesteś szczególnie uczulony na hałas.

fot. pixabay

Jak dużo to kosztuje?

Najtańsze urządzenia, które można polecić kosztują co najmniej 800 zł. Będą one miały już przyzwoity czas pracy (około 50 minut) oraz odłączany ręczny odkurzacz. Zastanów się jednak czy będzie to dla ciebie wystarczające, gdyż jeżeli braknie ci choćby kilka minut na odkurzanie to urządzenie będzie gotowe do pracy za jakieś 6 godzin. Za odkurzacz z dostępną funkcją pracy na mokro będziesz musiał zapłacić jeszcze raz tyle, czyli co najmniej 1600 zł. Jeżeli zaś będzie to dla ciebie zbyt duża kwota to warto pomyśleć nad zakupem odkurzacza z outletu. Super sprzęt z długim czasem pracy możesz kupić nawet za połowę ceny. Jedynymi wadami będą rysy, które i tak pojawiłyby się po kilku tygodniach użytkowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here