kasza pęczak a odchudzanie

Od dawna wiadomo, że kasze zalicza się do najzdrowszych produktów zbożowych. Istnieje wiele rodzajów kasz: kasza jaglana,kasza gryczana, kasza pęczak, czy choćby kasza manna. Każdy, kto chce prowadzić zdrowy tryb życia, powinien włączyć kasze do swojego codziennego jadłospisu.

Kasza pęczak, mimo że nie należy do najpopularniejszych odmian kaszy, to zalicza się ona do tych najbardziej korzystnych dla zdrowia kasz. Jej regularne spożywanie ma wiele pozytywnie wpływa na zdrowie każdego człowieka.

Kasza pęczak jest najmniej przetworzoną i najstarszą ze znanych dziś odmian kaszy jęczmiennej. Ponieważ jej ziarna nie są mocno oczyszczane, zawiera mnóstwo cennych mikroelementów oraz makroelementów, a także wartości odżywczych. Jest świetnym źródłem potasu, fosforu i magnezu. Pomaga dostarczyć do organizmu witaminy z grupy B: B1, B2, B6. Świetnie sprawdzi się w kuchni każdego, kto ceni sobie naturalną i zdrową żywność, a także pragnie pozbyć się zbędnych kilogramów.

Kasza pęczak a odchudzanie: dlaczego kasza wspomaga utratę wagi? 100 g kaszy pęczak ma około 300 kcal, natomiast standardowa porcja wynosi 50 g, więc kasza sprawdzi się bardzo dobrze jako zamiennik ziemniaków do obiadu. Przy tym, porcja 100 g zawiera tylko 0,5 g cukrów oraz aż 8,4 g białka. które jest jednym z kluczowych makroskładników podczas odchudzania.

Kasza pęczak ma także inne zastosowanie, które nie jest powszechnie znane, a o którym na pewno warto wiedzieć. Kasza pęczak może pomóc w pozbyciu się gorączki. Ma ona bowiem właściwości, które pomagają obniżyć temperaturę organizmu. Ponadto zawarte w niej witaminy i minerały przyspieszą regenerację organizmu.

Jak przygotować kaszę pęczak? To jedna z najłatwiejszych w przygotowaniu kasz. Podany przepis wystarczy na dwie porcje. Zagotuj w garnku dwie szklanki wody. Dodaj szczyptę soli. Do gotującej się wody wsyp jedną szklankę kaszy pęczak. Częściowo przykryj garnek pokrywą i zmniejsz ogień do minimum. Kaszę można gotować także bez przykrycia, lecz należy wówczas pilnować, aby woda nie wyparowała całkowicie, a w razie potrzeby dolewać ją na bieżąco. Kasza powinna gotować się około dwudziestu minut. O czym jeszcze warto pamiętać? Zanim zaczniemy gotowanie kaszy, należy ją dokładnie przepłukać pod strumieniem zimnej wody.

Kaszę pęczak możemy wykorzystać w wielu różnorodnych daniach. Może być wykorzystana do faszerowania warzyw np. bakłażana lub cukinii. Może także stanowić podstawę dania które jest odpowiednikiem risotto – kaszotto. Świetnie sprawdzi się jako dodatek zagęszczający zupę lub gulasz warzywny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here