fot. pixabay

Poszukujesz prezentu dla swoich dziadków? A może twój stan zdrowia uległ pogorszeniu i chcesz kontrolować więcej parametrów świadczących o twoim zdrowiu? Sprawdź do czego służy pulsoksymetr i jakie modele są dostępne na rynku?

 

Jakie parametry zmierzymy za pomocą pulsoksymetru?

Głównie urządzenie to służy do pomiaru saturacji, czyli nasycenia krwi tlenem. Jest to szczególnie istotne podczas problemu z oddychaniem. Działa to na dosyć prostej zasadzie. Z urządzenia wysyłane są fale o różnej długości i zależnie od tego czy krew jest odpowiednio natleniona czy nie odpowiednie fale zostaną pochłonięte a urządzenie to wykryje. Dodatkowo praktycznie wszystkie modele w sprzedaży mają funkcję pomiaru pulsu. Jeżeli więc nie masz smartwatcha z taką funkcją, a nie jesteś pewny jak dokonujesz pomiaru samodzielnie z użyciem zegara to będzie to urządzenie dla ciebie.

fot. pixabay

Gdzie znajdziemy tego typu urządzenie?

Bez większych problemów dostaniemy różne modele w aptekach. Coraz częściej pojawiają się one również w ofertach sklepów ogólnospożywczych oraz elektromarketów. Największy wybór będziemy mieli jednak na stronach internetowych oraz różnego rodzaju portalach aukcyjnych. Przed zakupem warto więc porównać ceny w różnych źródłach oraz poczytać opinie innych użytkowników. Czasem możemy znaleźć wyprzedaż ostatnich sztuk w szczególności w sklepach z elektroniką.

 

Czy funkcja Bluetooth jest potrzebna

Kilka producentów oferuje produkty z wyposażeniem dodatkowym w tym właśnie z łącznością bezprzewodową z telefonem. Nie jest to funkcja niezbędna do prawidłowego wykonania pomiaru, ale może być przydatna w wielu sytuacjach. Szczególnie dla osób w średnim wieku, które potrafią użytkować smartfona. Po wykonaniu pomiaru pojawi się on na ekranie i będzie dostępny w każdej chwili. W razie czego będziesz mógł pokazać wyniki swojemu lekarzowi. Bardzo istotne jest, gdy coś ci dolega, aby udać się właśnie po poradę, gdyż problemy z oddychaniem lub tętnem mogą świadczyć o różnego rodzaju schorzeniach, które musi skonsultować specjalista.

 

Kilka modeli godnych polecenia

-MEDIVON Flow Pro –  jest to budżetowa opcja, ale z całkiem niezłymi parametrami. Informacje będą wyświetlać się na ekranie, a dokładność pomiaru pulsu wynosi +/-1. Aktualna cena to 110 zł.

 

-ORO-MED Oro-Pulse –  będzie to sprzęt nieco droższy, dostaniemy w zamian jednak kilka funkcji dodatkowych. Będzie to automatyczne wyłączanie, indeks perfuzji oraz pletyzmografia. Opinie klientów nie pozostawiają złudzeń, że będziesz zadowolony z zakupu. Cena w jednym z elektromarketów to 160 zł.

 

-KONSUNG Sonosat F01LT –  w tym przypadku mamy do czynienia z produktem z najwyższej półki. Daje on możliwość połączenia się z naszym smartfonem przez Bluetooth. Ma również wbudowany akumulator, dzięki czemu nie będziesz musiał pamiętać o bateriach. Odporność na upadki z 1,2 m jest dodatkowym atutem, jedyne co może nie przypasować użytkownikowi to jego cena. Z naszego portfela ubędzie 320 zł, lecz za funkcje dodatkowe zawsze musimy dać więcej.

fot. pixabay

Jak dokonać pomiaru

Jest to banalnie proste i poradzi sobie z tym osoba w każdym wieku łącznie z seniorami. Wystarczy założyć urządzenie na palec najczęściej będzie to wskazujący i wcisnąć przycisk. Pomiar dokona się automatycznie i po kilkunastu sekundach pojawi się wynik na wyświetlaczu urządzenia lub na naszym smartfonie, jeżeli wybierzemy bogatszą wersję. W smartwatchu wygląda to bardzo podobnie tylko tam nie ma możliwości pomiaru saturacji. Pulsoksymetry tego typu są wykorzystywane również w szpitalach celem dokonania szybkiej oceny natlenienie krwi.

 

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu

Zwróć uwagę podczas kupowania, aby wybrany model miał certyfikat medyczny. Będzie to szczególnie istotne w przypadku zakupów na różnego rodzaju portalach aukcyjnych. Urządzenie z nieznanego źródła mogą być nieoryginalne, a wyniki niemiarodajne. Wszystkie modele dostępne w popularnych elektromarketach będą miały potwierdzenie dokładności pomiaru. A Ty który model wybierzesz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here