fot. pixabay

Większość kierowców jeżdżących w dłuższe podróże nie wyobraża sobie jechać bez grającej muzyki. Kupiłeś właśnie samochód i nie masz w wyposażeniu radia? A może stare właśnie odmówiło posłuszeństwa? Sprawdź na co zwrócić uwagę podczas zakupu radia samochodowego.

 

Dobór radia do twojego pojazdu

Na rynku mamy dostępnych wielu producentów elektroniki w różnych cenach od 60 zł nawet do 2000zł. Wszystko zależy od tego jakich funkcji potrzebujesz i jak bardzo rozbudowany jest twój system audio w pojeździe. Przy doborze musisz zacząć od zmierzenia otworu na radio w twoim samochodzie, standardowo są dwie możliwości 180mm x 50mm (1DIN) lub 180mm x 100mm (2 DIN). Jeżeli masz radio fabryczne, które ma większe obramowanie to konieczny będzie jeszcze zakup specjalnej ramki, które są dostępne w wielu sklepach i na różnych portalach aukcyjnych. 

fot. pixabay

Jakich funkcji potrzebujesz?

Obecne odbiorniki radiowe oferują dziesiątki funkcji, stały się to bardziej urządzenia multimedialne. Bluetooth to jedna z najpopularniejszych funkcji, która jest już w większości radii już od 120zł. Jest to przydatne, gdy chcesz puszczać muzykę prosto z telefonu bez użycia jakichkolwiek kabli. Dzięki temu również możesz prowadzić rozmowy zgodnie z przepisami, gdyż takie radio staje się zestawem głośnomówiącym. Inną przydatną funkcją jest wbudowana kamera cofania. W zestawie dołączona jest kamerka, wystarczy przeprowadzić kable do radia i podłączyć zasilanie w lampie od żarówki wstecznego. Automatycznie po włączeniu biegu na ekranie radia pokaże nam się widok z tyłu auta. Jest to szczególnie przydatne, jeżeli musisz parkować tyłem w ciasnych miejscach parkingowych, a cena wcale nie jest zaporowa, gdyż za 160zł bez problemu znajdziesz takie w wielu elektromarketach, a w outlecie cena może być dużo niższa. Jeżeli zależy Ci, żeby twoje przyszłe radio było pełnym centrum multimedialnym to wielu producentów oferuje wysuwany ekran o przekątnej około 7 cali, na którym możemy odtwarzać filmy, przeglądać strony internetowe, być stale w kontakcie ze znajomymi dzięki zainstalowanym aplikacjom Facebook i Messenger, a nawet może pełnić funkcję nawigacji i zaprowadzi Cię gdzie tylko zechcesz, począwszy od wulkanizatora aż po dalekie podróże zagraniczne, a to wszystko za niecały 1000zł. Biorąc pod uwagę, że kupujesz kilka urządzeń w jednym to nie jest to zbyt wygórowana cena, nie prawda?

 

Jak podłączyć radio samochodowe?

W większości pojazdów będzie to dosyć proste, ale nie zawsze może tak być. W zestawie powinny być dołączone kostki ISO, jeżeli nie będzie takich to zawsze za kilka złotych można dokupić. Taką kostkę wpinamy do kostek od obecnego radia, które powinny pasować i sprawa załatwiona. Gorzej, jeżeli ktoś wcześniej już kombinował coś i połączył przy użyciu innego rozwiązania, które nie będzie kompatybilne z ISO. W takiej sytuacji należy zajrzeć do instrukcji i tam znajdziemy informację jaki pin w kostce odpowiada za zasilanie, za każdy z głośników, itd. Może to być jednak dosyć skomplikowane i konieczna będzie wizyta u elektromechanika, który za taką usługę zainkasuje około 150zł.  Wszystko więc zależy od konkretnego przypadku, w większości jednak będzie to banalnie proste i przeciętny użytkownik będzie potrafiła zrobić to samodzielnie albo z drobną pomocą poradników na YouTube.

fot. pixabay

Radio to nie wszystko

Jeżeli zależy Ci na dobrej jakości dźwięku to radio z pewnością pełni ważną rolę, ale głównym elementem zapewniającym zadowolenie użytkownika są głośniki. Wielu producentów, takich jak Sony, JBL czy Hertz oferuje dobrej jakości sprzęt, który zadowoli najbardziej wymagających klientów. Poza czystym dźwiękiem zyskasz również dobrej jakości basy. Ceny za 4 głośniki mniej popularnych producentów zaczynają się od 100zł, a za lepszą jakość musisz dopłacić co najmniej 200zł, jeżeli zaś sięgniesz po produkt z najwyższej półki to z twojego portfela ubędzie od 600zł w górę. Obecnie w tysiącach ofert na portalach aukcyjnych i w elektromarketach możemy znaleźć model radia dopasowany do naszych potrzeb. A Tobie na jakich funkcjach najbardziej zależy? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here