fot. pixabay

Każdy właściciel samochodu wcześniej czy później będzie musiał zdecydować jakie opony wybrać? Nie będzie to prosta decyzja, bo opony sezonowe jak i wielosezonowe mają wiele wad i zalet. Sprawdź, które rozwiązanie będzie lepsze dla Ciebie.

 

Opona sezonowa vs wielosezonowa

Opony sezonowe to takie, które powinniśmy użytkować jedynie w okresie letnim lub zimowym. Musimy więc dwa razy w roku na wiosnę i jesień musimy pojechać do wulkanizatora lub zmienić koła samodzielnie, ale i tak dobrze jest co kilka zmian podjechać na wyważenie kół, więc wizyta u mechanika i tak nas nie ominie. Zaś opony wielosezonowe nadają się na lato jak i na zimę, więc jak możemy je użytkować praktycznie bezobsługowo dopóki się nie zużyją. 

fot. pixabay

Zalety opon wielosezonowych

To rozwiązanie ma z pewnością wiele zalet, jedną z wielu jest oszczędność pieniędzy, ponieważ nie musisz kupować drugiego kompletu felg, więc mamy co najmniej 600 zł w kieszeni. Kolejną oszczędnością pieniędzy jak i czasu jest fakt, że nie ma konieczności odwiedzania wulkanizatora tak często, co pozwoli Ci zaoszczędzić co najmniej 150 zł rocznie przy wymianie ogumienia w serwisie. Niejednokrotnie planowałeś dalszy wyjazd w okresie jesienno zimowym i z niepokojem patrzyłeś w chmury, bo jechałeś na letnich oponach? Taka sytuacja już nigdy nie będzie miała miejsca, bo czy śnieg, błoto, deszcz czy słoneczna pogoda to bez większych obaw dojedziesz do celu. Więc poza oszczędnością czasu i pieniędzy będziesz miał również spokojną głowę.

 

Wady opon wielosezonowych

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, tak samo jest również z oponami wielosezonowymi. Główną wadą mogą być problemy w trudnych warunkach, na przykład wjazd na duże zaśnieżone i oblodzone wzniesienia. Jest to z pewnością duży minus, który dyskwalifikuje taką opcję dla mieszkańców górzystych miejscowości. Jednak dla mieszkańców większych miast, gdzie drogi są w miarę dobrze odśnieżone nie będzie to miało dużego znaczenia. Jeżeli dużo jeździsz po drogach ekspresowych i autostradach to pogorszeniu w porównaniu do opon sezonowych ulegnie komfort jazdy. Duże opory toczenia przekładają się na podwyższone zużycie paliwa oraz większy hałas podczas jazdy. Może to być nieco kłopotliwe przy długich podróżach.

 

Dla kogo są opony wielosezonowe?

Nie każdy użytkownik samochodu będzie zadowolony z jednego kompletu opon na cztery pory roku. Mieszkańcy górskich terenów na pewno zaliczają się do tej grupy. Jeżeli dużo podróżujesz służbowo czy codziennie dojeżdżasz do pracy po kilkadziesiąt kilometrów w różnych warunkach to przemyśl czy nie warto jednak dać trochę więcej pieniędzy za drugi komplet i cieszyć się komfortem jazdy, bezproblemową jazdą w cięższych warunkach pogodowych oraz mniejszym zużyciem paliwa. Podczas górskich podróży także to nie będzie problem jak nawigacja czy Google Maps w smartfonie zaprowadzi Cię w nieznanym terenie pod nieco większą górkę. Za to z ręką na sercu można polecić to rozwiązanie dla mieszkańców dużych miast, gdzie drogi są na bieżąco odśnieżane, a jak trafi się gdzieś nieco bielsza droga to również dasz radę przejechać. Używasz samochodu rzadko, głównie na wakacjach, co jakiś czas na wyjazd do znajomych i dwa razy w tygodniu do sklepu? Opony wielosezonowe są idealne dla Ciebie, poza oszczędnością czasu, pieniędzy i nerwów oszczędzisz również miejsce, bo drugi komplet opon trzeba gdzieś trzymać. 

fot. pixabay

Podsumowanie różnicy w portfelu

Licząc, że kupujemy opony średniej marki do miejskiego samochodu na okres 5 lat to za komplet opon letnich z montażem musimy zapłacić około 800 zł, do tego musimy doliczyć komplet opon zimowych za 900 zł. Do tego doliczyć trzeba koszt sezonowej wymiany, który jednorazowo wynosi obecnie około 80zł, więc przy 10 wymianach będzie to 800 zł. Łączny koszt eksploatacji opon przez 5 lat wynosi 2500 zł. Jeżeli zaś zainwestujemy w opony wielosezonowe to zakup opon wyniesie 880 zł i do tego liczmy, że 3 razy pojedziemy wyważyć koła, za co zapłacimy około 200 zł, więc razem wychodzi 1080 zł. Jak widzisz różnica jest znacząca, gdyż w twoim portfelu zostanie blisko 1500 zł w ciągu 5 lat. Koszty te są orientacyjne i mogą się różnić od wielu czynników, trochę cena spadnie przy samodzielnej wymianie, ale zaś koszt zakupu drugiego kompletu felg jest niemały. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety, ale różnica w kosztach jest dosyć spora, nie prawda? A Ty na jakie opony się decydujesz? Podziel się swoją opinią w komentarzu poniżej!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here