fot. pixabay

Profesjonalny ekspres do kawy stały się nie tylko wyposażeniem biur, ale również naszych kuchni. Na rynku dostępnych jest wielu producentów, którzy oferują różne modele w cenach od 100 do nawet kilku tysięcy złotych. Sprawdź jaki model wybrać i nie wydać fortuny.

 

Co mamy do wyboru?

W elektromarketach aktualnie mamy ekspresy ciśnieniowe, które będą wymagały zakupu kawy zmielonej, kapsułek lub kawy w ziarnach. Najtańsze będą modele kapsułkowe, ale wadą takiego rozwiązania będzie konieczność kupowania akcesoriów tego producenta, więc w ostatecznym rozrachunku będziemy musieli za każdą kawę dopłacać. Nie będziemy mieli również możliwości regulowania proporcji kawy i mleka. Nieco droższe będą modele  na zmielone ziarna. Zazwyczaj będziemy mieli możliwość przygotowania jednego rodzaju kawy, ale będziemy mogli zastosować już swoją ulubioną markę ziaren. Jeżeli zaś chodzi o dodatek mleka to w tańszych modelach będziemy mieli jedynie dysze do spieniania, a w droższych będzie już pojemnik i mleko automatycznie zostanie dodane. Ostatnim i zarazem najdroższym rozwiązaniem są ekspresy automatyczne. Mamy tutaj możliwość wyboru kilku rodzajów kaw oraz wbudowany młynek do ziaren. Mleko we wszystkich modelach będzie pobierane z kartonu albo z wbudowanego pojemnika. Jeżeli więc idealne cappuccino, doppio czy latte macchiato jest twoim marzeniem to będziesz musiał zainwestować trochę więcej.

fot. pixabay

W jakim ekspresie automatycznym będzie łatwiej utrzymać czystość?

Szczególną uwagę podczas eksploatacji ekspresu musimy zwrócić na dbanie o świeżość mleka, które będzie wykorzystywane podczas przygotowywania napoju. Mamy dwa rodzaje rozwiązań, czyli ekspres z rurką, którą włożymy do kartonu z mlekiem lub wbudowany pojemnik w urządzeniu. Dużo łatwiej będzie zadbać o pierwsze rozwiązanie, gdyż wystarczy po przyrządzeniu kawy wypłukać rurkę i odłożyć do wyschnięcia. Karton będzie zawsze przechowywany w lodówce, dzięki czemu nie będzie się tak szybko psuć oraz będziemy mieli mniej rzeczy do mycia. W przypadku budowanego pojemnika jest to dużo bardziej problematyczne.

 

Ekspresy do zabudowy

Coraz częściej w sklepach pojawiają się ekspresy do zabudowy. Za raz obok piekarnika i zabudowanej lodówki będzie się świetnie prezentować, a jeżeli właśnie urządzasz swoją nową kuchnię zastanów się, czy nie warto zainwestować w takie rozwiązanie i mieć więcej przestrzeni na przygotowywanie posiłków. Ekspresy tego typu oferują również wiele rodzajów przygotowywanych napojów, więc nic cię nie ominie w porównaniu do tradycyjnego rozwiązania. Jedyną wadą może być cena na półce, ale kompromisem może być zakup w outlecie internetowym. Różnica może być dosyć spora, nawet 700zł, a jedyną wadą może być kurz, który osiadł na marketowym regale.

 

Dodatkowe funkcje w ekspresach

Najlepiej wyposażone modele dostępne w sklepach mają opcje łączności z telefonem. W takim przypadku będziemy mieli możliwość skomponowania swojej ulubionej kawy i dobrania jej mocy i ilości mleka. Poza tym będziemy mogli śledzić aktualny stan naszego urządzenia. Inne napoje z całego świata nie będą dla ciebie już wyzwaniem, gdyż otrzymasz również dostęp do przepisów na ich przygotowanie. Jak widzisz wszystko więc zależy jak będziesz użytkował ekspres.

fot. pixabay

Wyższa cena to lepsza jakość

W tym przypadku to powiedzenie zazwyczaj będzie prawdą. Za najtańsze ekspresy kapsułkowe zapłacimy w okolicach 200 zł. Ekspresy kolbowe, czyli takie na mieloną kawę będą nas kosztować od około 400 do nawet 1000 zł. Musimy wziąć jednak pod uwagę, że te najdroższe modele będą z przeznaczeniem bardziej do kawiarni, a taki tańszy model będzie idealny do twojej kuchni. 1300 zł to suma jaką musimy mieć w portfelu na najtańszy ekspres automatyczny. Nieco lepsze modele, które będą miały dostępne różne rodzaje przygotowywanych napojów i ich koszt waha się w okolicach 1500-2000 zł. Wyraźnie najdroższe są ekspresy do zabudowy. Ceny takich urządzeń zaczynają się od 4000 zł do nawet siedmiu tysięcy zł. A ty jaki ekspres wybierzesz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here