fot. pixabay

Klimatyzatory, czyli urządzenia, które pozwolą nam schłodzić mieszkanie w najgorętsze dni lata stają się coraz bardziej popularne w wielu mieszkaniach. Aktualnie wielu producentów oferuje urządzenia mobilne, które możemy postawić w dowolnym miejscu, ale w pobliżu okna. Sprawdź jaki sprzęt sprawdza się najlepiej.

 

Gdzie klimatyzator będzie dobrym rozwiązaniem?

Urządzenie do szybkiego i efektywnego schładzania powietrza będzie dobrym pomysłem szczególnie dla osób starszych, które niezbyt dobrze radzą sobie z wyższymi temperaturami. Takie osoby nie wychodzą zbyt dużo na dwór w takim czasie, więc siedzenie w jednym nieco schłodzonym pomieszczeniu będzie całkiem komfortowe. Trzeba jednak uważać, aby nie wychłodzić pomieszczenia za mocno, ponieważ łatwo przeziębić się w takich warunkach. Warto również się nawadniać, gdyż klimatyzacja wysusza powietrze. Również osoby młodsze mogą pomyśleć o tego typu rozwiązaniach, jeżeli dużo w czasie wakacji przebywają w domu albo na przykład mają pracę zdalną. Dużo łatwiej jest się skupić podczas, gdy temperatura jest do zniesienia. Najtrudniejsza sytuacja jest na ostatnich piętrach wieżowców oraz mieszkaniach, gdzie okna są skierowane na południe. Wtedy słońce świeci tam cały dzień, a mieszkanie bardzo szybko się nagrzewa i nawet wietrzenie w wieczornych porach zbyt dużo nie pomoże.

fot. pixabay

Co mamy dostępnego w sklepach

Przed ciepłym okresem wakacyjnym w elektromarketach zaczyna pojawiać się liczne modele klimatyzatorów o różnych parametrach. jeżeli masz małe mieszkanie w bloku to praktycznie każdy model nada się na twoje potrzeby. Do nieco większych pomieszczeń musisz poszukać odpowiedniego egzemplarza. Informację na jaką przestrzeń przewidziany jest dany model znajdziesz na opakowaniu albo na stronie producenta w internecie. Zawsze również warto podjechać do sklepu i sprawdzić czy informacje, które znaleźliśmy są rzeczywiście prawdziwe.

 

Klasa energetyczna i głośność pracy, a komfort użytkowania

Klasa energetyczna to dosyć ważny aspekt, o którym czasem zapominamy. Jeżeli przez dłuższy czas w lato będziemy musieli używać sprzętu możemy odczuć w naszym portfelu sporą różnicę w zależności od tego jakiego wyboru dokonamy. Informacje o poborze energii elektrycznej znajdziemy na etykiecie naklejonej obok urządzenia albo na stronie internetowej elektromarketu. Poziom hałasu jest również bardzo istotny. Trzeba założyć, że przy temperaturach na zewnątrz w okolicach 30 stopni będziemy słuchać dźwięku pracy przez co najmniej 10 godzin każdego dnia. Jeżeli przypadkowo wybierzemy głośniejsze urządzenie z pewnością po kilku dniach będziemy mieli dość i nie będziemy zadowoleni z zakupu. Wartość ta jest podawana w decybelach i powinna znajdować się tuż obok informacji o zużywanym prądzie.

 

Dodatkowe funkcje

Wiele produktów z wyższej półki wyposażonych jest w moduł łączności ze smartfonem. Jest to dosyć fajna funkcja, gdyż bez konieczności podchodzenia do urządzenia będziemy mogli zdalnie sterować temperaturą i mocą chłodzenia. Do wielu modeli dołączony jest pilot, dzięki któremu również będziemy mogli zrobić to samo. Smartfon jednak częściej jest w zasięgu ręki. Wielu producentów również stosuje w swoich urządzeniach możliwość grzania. Więc wcale nie powiedziane, że podczas zimy będzie się jedynie kurzyć. Możemy również używać go jako grzejnik w chłodniejsze zimowe wieczory albo kiedy standardowe rozwiązania będą zawodzić.

fot. pixabay

Komfort zawsze sporo kosztuje

Za najtańsze modele klimatyzatorów musimy zapłacić 1200 zł. Będą one wystarczające na małe pomieszczenia w blokach. Za nieco lepsze, które już zastosujemy na większych przestrzeniach musimy wyjąć z naszego portfela co najmniej 1600 zł. Jeżeli zaś chcesz mieć najnowsze i najbardziej zaawansowane technologicznie sprzęty, którymi będziesz mógł sterować ze swojego telefonu musisz zapłacić nieco więcej. 2000 zł to cena standardowa za tego typu sprzęt. Jak widzisz trochę to kosztuje, ale jeżeli chcesz spędzić lato w komfortowych warunkach warto zastanowić się nad zakupem. Nie chcesz płacić aż tyle? To może wybierz outlet internetowy. Znajdziesz tam ten sam sprzęt w dużo obniżonej cenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here