fot. pixabay

Mycie zębów to bardzo istotny element higieny jamy ustnej. Szczoteczki czy to manualnej czy elektrycznej używamy kilka razy dziennie. Bardzo ważne jest więc, aby była ona dopasowana do użytkownika. Sprawdź jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną.

 

Szczoteczka soniczna vs rotacyjna

W sklepach na półkach z produktami do higieny jamy ustnej mamy dostępne dwa rodzaje szczoteczek elektrycznych. Szczoteczki rotacyjne są głośniejsze od swoich konkurentów oraz nie domywają one aż tak dokładnie, jak szczoteczki soniczne, ale są bez porównania lepsze od zwykłych manualnych. Każda szczoteczka elektryczna będzie bez porównania lepiej domywała nasze zęby, ze względu na to, że wykonuje ona więcej ruchów niż nasz ręka. Szczoteczki soniczne wykorzystują wytwarzane mikro bąbelki, które docierają tam, gdzie wszystkie inne szczoteczki nie dadzą rady. Szczególnie dobrze jest to widoczne w wielu porównaniach na różnego rodzaju portalach społecznościowych oraz YouTube.

fot. pixabay

Timer w szczoteczce

Większość modeli dostępnych na rynku wyposażona jest w timer, który poinformuje nas ile czasu powinniśmy przeznaczyć na wyczyszczenie naszego uzębienia. Przyjęło się że mycie szczoteczką elektryczną powinno zajmować 2 minuty, a przy standardowym rozwiązaniu czas ten wydłuża się dwukrotnie. Po zakończonym szczotkowaniu poczujemy wibracje albo usłyszymy dźwięk informujący, że nasze zęby są już czyste. Takie rozwiązanie jest bardzo pomocne szczególnie w przypadku dzieci, albo osób które mają problemy z motywacją do wystarczająco długiego szczotkowania.

 

Na ile wystarczy jedno ładowanie

Szczoteczki elektryczne zasilane są zwykle wbudowanym akumulatorem. Musimy więc co jakiś czas podłączyć ją do prądu. Ale czy starczy nam jedno ładowanie na dwutygodniowy wyjazd? Jeżeli nie wybierzemy najtańszego modelu, to nie będziemy musieli przejmować się ładowaniem nawet przez dłuższy czas. Modele, na które stać przeciętnego użytkownika wytrzymują dwa tygodnie, a lepsze mogą o wiele wiele dłużej nam posłużyć, nawet jak deklarują producenci do 90 dni.

 

Funkcje dodatkowe

Jak każde urządzenie elektryczne i w tym przypadku występują modele z licznymi funkcjami dodatkowymi. Jedną z najpopularniejszych jest łączność z telefonem. Po zakończonym szczotkowaniu możemy na ekranie swojego smartfona sprawdzić ile poświęciliśmy czasu na mycie danej strony. Będziemy mieli również przypomnienia, które sprawią, że nie zapomnijmy o wieczornym umyciu zębów. W przypadku niektórych modeli będziemy mogli również sprawdzić poziom naładowania akumulatora. Dodatkowo modele z wyższej półki wyposażone są w czujnik siły nacisku. Jeżeli więc za mocno będziesz naciskać szczoteczkę automatycznie zostaniesz poinformowany o tym fakcie, dzięki czemu nie uszkodzisz dziąseł ani samej szczoteczki.

fot. pixabay

Ceny na półkach nie takie straszne

Ceny takich szczoteczek są bardzo różne. Modele dostosowane do dzieci znajdziemy w niższych cenach już od 40 zł. Nie będę one miały jednak żadnych dodatkowych funkcji ani sygnalizatora czasu mycia, ani sterowania ze smartfona. Nieco lepsze modele przeznaczone dla dorosłych oraz dzieci znajdziemy za 130 zł. Są to szczoteczki rotacyjne z sygnalizatorem zakończenia mycia. Jeżeli zaś poszukujesz typowo szczoteczki sonicznej to najniższa cena jaką znajdziesz będzie wynosiła 200 zł. Pamiętajmy jednak że dodatkowo do takich szczoteczek musimy dokupywać końcówki. Zmieniamy je podobnie często jak zwykłą szczoteczkę i koszt oryginału to jakieś 20 zł za jedną sztukę. Jeżeli zaś bardzo zależy ci, aby wszystkie informacje były na twoim smartfonie musisz przeznaczyć większą sumę pieniędzy. Za niemarkowe urządzenie należy wyjąć ze swojego portfela 300 zł, a za lepsze, markowe modele co najmniej 800 zł. Możesz też liczyć na wyprzedaż ostatnich sztuk, ale nie będzie to zbyt duża obniżka w tym przypadku. A ty wiedziałeś że zwykłą szczoteczką trzeba myć zęby aż 4 minuty? Teraz po zakupie szczoteczki elektrycznej będziesz mógł to robić dużo szybciej. Podziel się swoją opinią w komentarzu jaką szczoteczkę wybrałeś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here