fot. pixabay

Projektor, czyli urządzenie umożliwiające pokazanie obrazu na ścianie w naszym domu jest niezbyt częstym wyborem konsumentów. Ma on jednak wiele zalet i daje dużo możliwości. Sprawdź czy projektor przyda się w twoim domu.

 

Jasność podstawowy parametr

Na półkach sklepowych mamy ogromny wybór wielu producentów w różnych cenach. Jasność wyrażona w lumenach jest dosyć istotnym parametrem, dzięki któremu dowiemy się czy odtwarzany obraz będzie widoczny jedynie w ciemnym pomieszczeniu czy również podczas jaśniejszego dnia. Będzie to szczególnie istotne, jeżeli zdarzy ci się wykorzystywać urządzenie w pracy podczas różnego rodzaju prezentacji multimedialnych.

 

Zwróć uwagę na żywotność lampy

Z pewnością z nikt z nas nie chciałby, aby po krótkim czasie od zakupu urządzenie uległo awarii czy pełnemu wyeksploatowaniu. Warto więc spojrzeć na tą wartość, będzie ona podana w godzinach. Jeżeli wiesz, że twój projektor będzie często użytkowany warto wybrać taki, który posłuży nam ponad 5000 godzin. Poczytaj również opinie czy podana specyfikacja zgadzają się ze stanem faktycznym, gdyż różnie może z tym być w przypadku mniej znanych producentów. Takie połączenie da nam pewność, że wybierzemy dobry sprzęt, który starczy na lata.

fot. pixabay

Stosunek kontrastu

Parametr ten nie określi nam jak długo urządzenie będzie pracować, lecz powie sporo o jakości wyświetlanego obrazu. Jeżeli mamy do czynienia z kontrastem 1500:1, oznacza to, że  najjaśniejszy widoczny punkt będzie 1500 razy jaśniejszy od najciemniejszego. Warto więc wybrać urządzenie, który będzie miało jak największą różnicę.  Najdroższe modele, które oferują najlepszą jakość będą miały ten parametr na poziomie 10000:1. Jak widzisz różnica jest dosyć spora, więc jeżeli nawet nie planujesz używać projektora zbyt często to i tak warto kupić trochę lepszy, który będzie oferował dobrą jakość obrazu.

 

Rozdzielczość podstawowa

Wyraźny obraz z pewnością będzie wymogiem koniecznym. Warto więc wybrać projektor, który będzie miał wysoką rozdzielczość podstawową, inaczej zwaną też natywną.  Wszystkie aktualnie nagrywane filmy mają rozdzielczość co najmniej Full HD, a niektóre 4K. Dobrze będzie, jeżeli projektor również będzie w stanie wyświetlić obraz właśnie w rozdzielczości 1920 x 1080. Dzięki temu na naszej ścianie obraz będzie wyraźny, jeżeli wszystkie wcześniej wymienione parametry dobierzesz odpowiednio.

 

Jakie złącza będą potrzebne

Laptop czy inne urządzenie do takiego projektora będziemy podłączać za pomocą kabla HDMI. Jeżeli będziesz stosował urządzenie głównie w domu do oglądania filmów wystarczy ci jedno takie złącze. Jeżeli jednak planujesz również wykorzystywać go w firmie podczas dużych konferencji, warto aby były one co najmniej dwa. Da to możliwość przełączania się między różnymi prezentacjami. Kolejnym ważnym aspektem jest złącze USB. Dzięki niemu nie będziesz musiał mieć zawsze włączonego laptopa, a wystarczy że film puścisz z pendrive. Wiele modeli będzie miało również możliwość odczytania prezentacji lub innego pliku z zewnętrznej pamięci, co ułatwi pracę.

fot. pixabay

Jakości dźwięku

W większości modeli dostępnych na rynku głośniki są już wbudowane i będę odtwarzać one dźwięk z filmu czy ten dodany do prezentacji. Jeżeli jednak bardzo zależy ci na super jakości i dobrych basach będziesz musiał zainwestować w dodatkowy zestaw kina domowego albo inne głośniki. Warto więc przed zakupem wpisać w nawigację adres najbliższego sklepu, w którym znajdziemy taki sprzęt i posprawdzać jak wszystko działa. Z pewnością doradca klienta uruchomi wystawowe egzemplarze i pozwoli na odtworzenie jakieś muzyki. Warto również w tym przypadku poczytać opinie innych użytkowników.

 

Ile musimy zapłacić za dobry projektor?

Najtańsze modele znajdziemy już za około 400 zł, lecz będą one miały słabą rozdzielczość, jasność oraz niezbyt dobry współczynnik kontrastu. Jeżeli jednak sprzęt będzie używany okazjonalnie nie warto więcej zainwestować. Chcesz poczuć się jak w prawdziwym kinie? Będziesz musiał dołożyć trochę ze swojego portfela, gdyż przy dobrej jakości sprzęcie znajdziesz cenę w okolicach 2000 zł. Pamiętaj jednak, że takie urządzenie może praktycznie zastąpić telewizor, gdyż po podłączeniu laptopa czy Chromecasta uzyskasz dostęp do wielu platformy z serialami oraz programami na żywo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here