fot. pixabay

Gotowanie to czynność, którą wykonujemy praktycznie codziennie. Każdy z nas po powrocie do domu marzy o pysznym obiedzie na stole. Jeżeli nie masz mebli w zabudowie będziesz musiał kupić kuchenkę wolnostojącą. Sprawdź jaki model wybrać

 

Co możemy znaleźć w sklepach?

W elektromarketach będziemy mieli produkty wielu firm. Możliwych jest kilka opcji do wyboru. Zamontowana płyta gazowa może być połączona z piekarnikiem zasilanym również tym paliwem lub energię elektryczną. Jeżeli jednak mieszkasz w domu prywatnym, gdzie nie masz doprowadzonego gazu to jest też rozwiązanie dla ciebie. Wybierz kuchenkę w pełni elektryczną, czyli taką z płytą indukcyjną. Wiele modeli będzie wyposażonych w dodatkowe funkcje, które przyspieszą gotowanie albo dadzą nowe możliwości.

fot. pixabay

Kuchenka w pełni gazowa

Jest to rozwiązanie dosyć przestarzałe i już odchodzi się od tych modeli. Pieczenie ciasta czy innych potraw zajmie nam dużo więcej czasu, gdyż nie będziemy mieli zastosowanego termoobiegu. W nielicznych modelach możemy znaleźć rożen, więc upieczenie kurczaka będzie możliwe. Ten typ kupimy już za nieco ponad 600 zł, więc będzie to najtańsza możliwość. Modele z rożnem znajdziemy za około 1300 zł. Nie będziemy mieli jednak żadnych dodatkowych funkcji takich jak zegar minutnik czy automatycznie wyłączanie piekarnika, co jest dosyć potrzebne w nowoczesnej kuchni.

 

Kuchenka z gazowa płyta i piekarnik jem elektrycznym

Jest to połączenie najczęściej spotykane w naszych domach. Najtańsze kuchenki tego typu znajdziemy za 900 zł. Będzie to trochę więcej niż poprzednio, ale nawet w takich modelach będzie już termoobieg. Znajdzie się tam również zegar oraz timer, który poinformuje nas po upłynięciu wyznaczonego czasu. Nieco lepsze modele za około 1500 zł będą już się fajnie sprawdzały, gdyż ilość funkcji dodatkowych będzie ogromna. Poza ładnym lustrzanym wyglądem otrzymany również zwiększona pojemność piekarnika, funkcję rozmrażania, szybkiego nagrzewu oraz przepisy na drzwiach. Funkcja grilla również może okazać się bardzo przydatna. Niektórzy producenci z wyższej półki cenowej mają w ofercie piekarniki, które są dzielone na dwie części. Dzięki temu będziesz mógł na przykład na górze piec ciasto, a w drugiej dolnej przestrzeni pieczeń na obiad. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, które jest również stosowane w piekarnikach do zabudowy. Niestety w takim przypadku ubędzie z naszego portfela 2500 zł, co jest dosyć sporo różnicą.

 

Kuchenki w pełni elektryczne

To dobre rozwiązanie dla osób, które nie posiadają w domu dostępu do gazu. Zawsze jest możliwość, aby obok kuchenki stała butla z gazem, ale jest to dosyć kłopotliwe i nie wygląda to dobrze. Najtańsze modele z płytą indukcyjną i elektrycznym piekarnikiem kosztują w okolicach 1800 zł. Będą one charakteryzowały się nowoczesnym wyglądem oraz bezproblemową pracą przez długi czas. Na takie rozwiązania decydują się jedynie popularni producenci. Niestety jeżeli ci na rożnie to będzie ciężko zdobyć taki egzemplarz. Za to dużą zaletą mogą być prowadnice teleskopowe, które często były stosowane i zapewniają bezpieczeństwo podczas wyjmowania rzeczy z nagrzanego piekarnika.

fot. pixabay

Płyty wolnostojące – alternatywa do małej kuchni

Jeżeli masz naprawdę małą kuchnię oraz nie masz gdzie wstawić całej kuchenki możesz pomyśleć nad zakupem płyty wolnostojącej. Dla oszczędności miejsca możesz kupić piekarnik w zabudowie i wstawić go do słupka. Więcej wtedy zapakujesz do mebli, a w przestrzeń, gdzie stałaby kuchenka możesz wstawić dodatkową szafkę. W sklepach dostępne mamy dostępne dwupalnikowe kuchenki elektryczne lub czteropalnikowe zasilane gazem. W przypadku kiedy mieszkasz sam lub z drugą połówką możesz zaryzykować zakup mniejszej opcji. Będzie to również oszczędność dla twojego budżetu domowego, gdyż modele elektryczne kosztują w okolicach 100 zł, a takie indukcyjne 4 razy więcej. A Ty na co się zdecydujesz? Podziel się swoją opinią w sekcji komentarzy poniżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here