fot. pixabay

Wybierasz się na rozmowę rekrutacyjną do marketu spożywczego? A może po prostu jesteś ciekawy jak wygląda dzień pracy kasjera w sklepie za rogiem? Sprawdź sam jakie trzeba mieć predyspozycje i czy na pierwszy rzut oka poradzisz sobie na takim stanowisku.

 

Jakie cechy charakteru są przydatne?

Sklepy spożywcze znajdują się nawet w najmniejszych wioskach, ale praca tam wygląda zupełnie inaczej niż w sieciowych marketach w dużych aglomeracjach. Punktualność i sumienność to zalety każdego pracownika. Również na stanowisku pracownika sklepu spożywczego będą one przydatne. Przebieranie warzyw i owoców będzie wymagało od ciebie dużo cierpliwości i właśnie sumienności. Bez tych cech klient nie będzie mógł cieszyć się z dużego wyboru ładnych jabłek, pomidorów czy choćby ziemniaków. Uczciwość jak i dokładność są również wymagane w przypadku obsługi kasy fiskalnej. Chwila rozproszenia i nieuwagi może skutkować dużą różnicą na koniec dnia pomiędzy tym, co powinieneś mieć w kasetce, a tym co masz faktycznie. Duże i częste braki mogą skutkować potrąceniem pewnej kwoty z twojego wynagrodzenia. Lecz jeżeli nie będzie ci się to zbyt często przytrafiać zazwyczaj nie będzie większego problemu. Dużo pracodawców rozumie, że każdy jest człowiekiem i zdarzają się pomyłki.

fot. pixabay

Początek dnia

Większość pracowników pod sklepem pojawia się chwilę przed otwarciem ze względu na to, że muszę dojechać różnymi środkami transportu, więc jakiś zapas zawsze się przydaje w razie opóźnienia czy trudnych warunków na drodze. Następnie wszyscy pracownicy z osobą prowadzącą zmianę udają się do szatni, gdzie przebieramy się strój roboczy. Kasjerzy idą do biura celem pobrania kasetek z pieniędzmi na rozpoczęcie dnia, a pozostałe osoby zajmują się usunięcie produktów przeterminowanych na dziale z mięsem oraz warzywami w chłodni. W niektórych sklepach są również specjalne miejsca przeznaczone na produkty z chłodni, których data dobiega końca. Trzeba też w tym momencie spojrzeć tam czy nic nie zostało z poprzedniego dnia. Kolejna osoba w tym samym czasie przebiera warzywa i owoce, które nie nadają się już do sprzedaży. Sklepy mają ustalone jak długo na sali sprzedaży mogą znajdować się poszczególne rodzaje produktów z tego działu. W zależności od powierzchni sklepu może robić to kilka osób. W tym samym czasie pracuje jeszcze jedna osoba, która odpowiada za wypiek pieczywa. Na tym stanowisku trzeba być ciepło ubranym, gdyż większość bułek, chlebów i słodkich ciastek jest przygotowywanych przez wypieczenie w specjalnym piecu zamrożonych produktów. Aby każdy rodzaj pieczywa był dostępny w średniej wielkości sklepie potrzeba około półtorej do dwóch godzin. I tak wyglądają zwyczaj pierwsze dwie godziny pracy osób, które wykonują czynności na sklepie. Kasjer zaś obsługuje klientów. Jeżeli jest duży ruch w sklepie pomaga mu ktoś, kto pracuje na sali sprzedaży, a został wyznaczony jako drugi bądź trzeci kasjer.

fot. pixabay

Pozostała część dnia

Po zakończeniu porannych obowiązków następuje rozwiezienie produktów z palet. W zależności kiedy była dostawa mogą być one z poprzedniego dnia albo z przed chwili. Dostawy są zazwyczaj każdego dnia tylko o różnych porach. Co jakiś czas dostarczane są również mrożonki łącznie z pieczywem do wypieku. W zależności na jak dużym sklepie pracujemy częstotliwość może być różna, ale zazwyczaj spotyka się ją 2 razy w tygodniu. Osoba dbająca o pieczywo cały czas musi kontrolować czy niczego nie brakuje oraz sprawdzić daty produktów takich jak spakowane chleby zwykłe i tostowe. A w tym czasie kasjerzy robią cały czas to samo. Skupmy się więc przez chwilę na ich pracy. W sieciówce każdy klient powinien zostać obsłużony w podobny sposób. Będzie to po kolei powitanie, skasowanie produktów, poinformowanie klienta jak dużo ma do zapłacenia oraz przyjęcia tej kwoty. Problem zaczyna się pojawiać podczas produktów na wagę oraz bułek i chleba. Dużo zależy w jakim sklepie pracujemy. W nowszych na ekranie kasy wybieramy jaki produkt klient wybrał i wpisujemy jego ilość albo kładziemy na wadze. Jeżeli jednak system kasowy jest nieco starszego typu musimy ten kod zapamiętać albo sprawdzić go specjalnie książeczce z kodami. Na samym początku z pewnością będzie trudno ci zapamiętać wszystkie, ale po jakimś czasie nie będzie to problemem. Na samym końcu dnia kasetki są liczone, sklep sprzątany i jesteśmy wolni po pracy. Tak w skrócie wygląda dzień pracownika sieciowego sklepu. Nie jest to praca lekka, gdyż pracują tam głównie kobiety, a przykładowo każda skrzynka z ziemniakami waży około 15 kg. A Ty zdecydowałbyś się na pracę w takim miejscu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here