fot. pixabay

Zaczynasz remont łazienki i nie wiesz na co się zdecydować? Dotychczas nie byłeś zadowolony z funkcjonalności? Zobacz jakie są wady i zalety dwóch rozwiązań i wybierz co będzie najlepsze dla ciebie.

 

Jakie wanny mamy dostępne w marketach budowlanych?

Wybór produktów jest bardzo duży. Najpopularniejsze są wanny prostokątne o różnych szerokościach i długościach od 105 do 170 cm. Są one ustawne w większości pomieszczeń. Wymagana jest tutaj zabudowa, zazwyczaj wykonuje się ją z pustaków i okleja glazurą. Dawniej miejsce do kąpieli było bardzo masywne i wykonane z metalu. Obecnie są one odlewane z akrylu, więc bez większych problemów dwóch mężczyzn wniesie ją niezależnie od piętra w bloku. Występują również wanny asymetryczne, czyli takie, w których jeden kąt nie jest prosty. W takim przypadku zabudowa już nie będzie konieczna, ponieważ w zestawie zazwyczaj mamy dołączoną osłonę, która zakryje syfon i elementy które są pod spodem. Zdarzają się jeszcze wanny wolnostojące, są one przeznaczone głównie do wykwintnych łazienek.

fot. pixabay

Jakie brodziki mamy do wyboru?

W tym przypadku wyboru również będzie duży. Najpopularniejsze i najczęściej wybierane przez konsumentów są brodziki półokrągłe o wymiarach 80 lub 90 cm. Bez większych problemów do tych modeli znajdziemy również szklaną zabudowę. Inną alternatywą są brodziki kwadratowe. Również możemy często spotkać je na wystawach sklepowych. W tym przypadku będziemy mieli mniejszy wybór kabin oraz samych brodzików. Najmniej popularne są modele pięciokątne oraz prostokątne. Będą to pojedyncze sztuki często wykonywane na zamówienie. Jeżeli chodzi o przeszklenia to z pewnością nie znajdziemy tego tak szybko. Jedynym rozwiązaniem będzie długotrwałe przeglądanie internetu na smartfonie czy laptopie. Jeżeli już coś znajdziemy stacjonarnie, to czym prędzej będzie trzeba wpisać adres w nawigacji i udać się celem zakupienia.

 

Parawan nawannowy – niezły kompromis

Zamontowanie parawanu nawannowego będzie niezłym rozwiązaniem, jeżeli chcemy mieć miejsce do wykąpania się oraz do szybkiego prysznicu. Jeżeli miejsce w łazience cię nie ogranicza to warto rozważyć takie rozwiązanie. Jeżeli zaś miejsca ci brakuje, bo musisz mieć gdzie postawić pralkę oraz suszarkę zastanów się nad zmianą urządzenia na wielofunkcyjne, czyli pralko-suszarkę. Zaoszczędzisz dzięki temu sporo miejsca i zyskasz większy komfort użytkowania.

 

Odpływ liniowy – a co to takiego?

Coraz częściej stosuje się w łazienkach odpływ liniowy. Polega to na tym, że całość kabiny razem z podłogą jest wykładana glazurą, a otwór na spływające ścieki jest wykonany właśnie w płytkach na podłodze. Do tego montuje się przeszklenie i całość zrównana jest z ziemią. Nie potrzebujemy brodzika, więc jest to tańsze rozwiązanie oraz dużo lepiej wygląda. Jedyne co jest wadą to dużo trudniejsze wykonanie oraz potrzeba dobrej hydroizolacji podłoża. Nie będziemy mieli możliwości również nabrać wody, jeżeli będziemy chcieli pomoczyć nogi czy umyć coś większego.

fot. pixabay

Co wychodzi taniej?

Markową kabinę z brodzikiem kupimy za nieco ponad 600 zł. Będzie to już produkt dobrej jakości, który wystarczy nam na lata. Sama wanna kosztuje około 400 zł. Jeżeli jednak będziesz chciał zamontować również parawan to różnica będzie spora. Przeszklenie kosztuje od 400 zł w górę. Jednak komfort użytkowania wanny z parawanem jest nieporównywalnie większy. Dużo zależy również od tego czy będziesz wykonywał całą instalację samodzielnie czy wynajmiesz ekipę budowlaną. Jeżeli potrafisz zrobić samodzielnie odpływ liniowy będzie kosztować cię to jakieś 600 zł plus koszt glazury. Jednak w przypadku wykonywania prac przez fachowca będzie to dużo więcej. Usługa montażu kabiny czy wanny z parawanem to koszt około 400 zł za sztukę. Wszystko jednak zależy od tego jak dużo będzie trzeba ingerować w aktualną instalację. A tobie które rozwiązanie najbardziej przypadło do gustu? Podziel się swoją opinią, które rozwiązanie wybrałeś.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here