fot. pixabay

Maszynka do mięsa będzie pomocnikiem każdej pani domu. Na rynku mamy dostępnych wiele modeli o różnych parametrach w różnych cenach. Sprawdź na co spojrzeć przed zakupem, aby nie wbić się na minę.

 

Moc urządzenia

Jest to podstawowy parametr, który określa jak wydajnie będzie pracować urządzenie. Im więcej watów będziemy mieli do dyspozycji, tym urządzenie będzie w stanie więcej przemielić i dłużej posłuży w naszej kuchni. Jest to dosyć istotne, gdyż w mięsie mogą znaleźć się różne kawałki chrząstek czy małe kosteczki, z którymi lepszy sprzęt poradzi sobie bez problemu. Tańszy zaś będzie wtedy mocno wysilony, co skróci żywotność silnika. Najtańsze modele mają około 1000W albo nawet mniej. Nie będzie to wystarczające przy standardowym użytkowaniu. Produkty z wyższej półki cenowej mają w okolicach 2000 wat, więc jak możesz zauważyć różnica jest dosyć spora, gdyż nawet nieraz ponad dwukrotna. Warto dołożyć trochę pieniędzy, bo różnica w cenie nie jest już wcale taka duża w wielu przypadkach.

fot. pixabay

Wydajność mielenia

Zastanawiasz się jak szybko mięso zostanie zmielone? Producent daje odpowiedź. Jest ona podawana w kilogramach na minutę. Słabsze modele będą miały około 1 kg na minutę, a te z nieco wyższej półki nawet do 2,5. Wszystko zależy czy będziesz używać urządzenia rzadko do mielenia mięsa na kotlety czy gołąbki raz na jakiś czas. Jeżeli jednak masz dużą rodzinę i często gotujesz z użyciem maszynki lub innego wyposażenia, które jest dołączone do zestawu to warto będzie przemyśleć zakup nieco lepszego modelu. Praca będzie szybciej szła, a wolny czas będzie można przeznaczyć na inne przyjemności. Dla wielu konsumentów jednak nie będzie miało większego znaczenia czy będą mogli zacząć smażyć kotlety na patelni za 2 czy 3 minuty, bo różnice będą na takim poziomie.

 

Inne przydatne funkcje

Jedną z funkcji dodatkowych, którą oferują producenci jest bieg wsteczny. Polega to na tym, że w razie, gdy coś przy blokuje pracę naszej maszynki będziemy mogli cofnąć pracą urządzenia i bez rozbierania całości kontynuować dalsze mielenie. Jest to dodatkowy bajer, który nie będzie zbyt często jednak wykorzystywany w przypadku standardowego użytkowania. Będzie to na wyposażeniu modeli co najmniej ze średniej półki cenowej. Pamiętaj, żeby przed zakupem wpisać w nawigację adres najbliższego elektromarketu i zobaczyć jak wykonany jest dany produkt. Sprawdź wtedy również długość przewodu. W tańszych modelach często jest on dosyć krótki, przez co będziesz musiał szukać gniazdka i dopasowywać się do urządzenia. Powinno to wyglądać inaczej, gdyż sprzęt powinien pomagać nam i ułatwiać pracę.

 

Akcesoria w zestawie

Większość egzemplarzy dostępnych na półkach sklepowych na wyposażeniu będzie miała jedynie końcówkę do mielenia mięsa i ewentualnie taką do robienia kiełbasy. Jest to standardowe wyposażenie. Warto jednak rozejrzeć się również za urządzeniami, które będą dawały możliwość szatkowanie oraz tarcia warzyw i owoców. Nie jest to tak popularne, ale sprawdza się w kuchni i dużo przyspiesza pracę. Zrobienie tartej surówki z marchewki i jabłek nie będzie już problemem. Nie zmęczysz się tarciem warzyw na tradycyjnym rozwiązaniu. Wystarczy, że wrzucisz wszystkie składniki do maszynki i dzięki specjalnej końcówce po krótkiej chwili wszystko będzie gotowe. A jedyne co zostanie to umycie urządzenia. Jeżeli chodzi o tą część pracy to też może przebiec ona nieco szybciej. Niektórzy producenci oferują możliwość mycia w zmywarce. Jeżeli więc zależy ci szczególnie na czasie, to sprawdź czy oglądany model ma taką możliwość.

fot. pixabay

Cena na półce wcale nie taka wysoka

Ceny podstawowych maszynek do mielenia mięsa wahają się w okolicy 150 zł. Nie znajdziemy tam jednak żadnych akcesoriów dodatkowych oraz moc silnika nie będzie wystarczająco duża. Lepsze urządzenia z podstawowym wyposażeniem znajdziemy za około 250 zł. Będą one już porządnie wykonane i z pewnością będziemy zadowoleni z użytkowania. Jeżeli zaś zależy ci na funkcji tarcia oraz szatkowania, będziesz musiał wyjąć ze swojego portfela dodatkowe 200 zł. Jeżeli jednak nie chcesz wydawać aż tyle sprawdź oferty outletu w różnych sklepach internetowych. Znajdziesz tam wyprzedaż ostatnich sztuk oraz powystawowych w dużo lepszej cenie. A ty jaką maszynkę do mielenia mięsa wybierzesz? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here