fot. pixabay

Urządzasz właśnie mieszkanie i musisz kupić urządzenie wskazujące czas? Nie wiesz czym kierować się przy wyborze? Jaka wielkość będzie najlepsza? Sprawdź jak kupić dobry zegar w rozsądnej cenie.

 

Co znajdziemy w sklepach?

Na półkach w elektromarketach oraz sklepach z artykułami przemysłowymi mamy modele klasyczne ze wskazówkami oraz cyfrowe. Mamy również różne rodzaje zasilania: z baterii oraz z sieci. Każde rozwiązanie będzie miało jakieś wady i zalety. Przede wszystkim musisz zastanowić się czy zegar będzie powieszony na ścianie czy postawiony na meblu. Warto przemyśleć wszystkie kwestie przed wybraniem się do sklepu, gdyż inaczej będzie ciężko zdecydować się na miejscu ze względu na zbyt duży wybór. Często również możemy znaleźć odmierzacze czasu również na ofertach tygodnia w sklepach ogólnospożywczy. Jeżeli jesteś jeszcze w trakcie remontu możesz podjechać do marketu budowlanego. Będzie tam dział z dekoracjami, gdzie bez większych trudności odnajdziesz wybrany model. Inną alternatywą może być sklep online oraz różne serwisy aukcyjne.

fot. pixabay

Zegary klasyczne

W każdym domu taki typ zegara będzie potrzebny, w razie braku prądu nowoczesne rozwiązania nie będę w stanie długo pracować. Pierwsze na co musisz zwrócić uwagę to wielkość. Najlepiej będzie znaleźć miejsce na ścianie lub półce i zmierzyć miarką ile miejsca maksymalnie możesz przeznaczyć. Dane zapisz w smartfonie lub na kartce, dzięki temu bez większych problemów dokonasz wyboru przy półce sklepowej. Dobrze, aby cyfry na tarczy były wystarczające czytelne i widoczne z dużej odległości. Nowocześniejsze modele nie będą miały sekundnika, co nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Będzie to szczególnie istotne na przykład podczas pomiaru pulsu. Jeżeli nie masz smartwatcha, który zrobi to za ciebie to bez sekundnika będzie to niestety niemożliwe. Dla starszej osoby czy lubiącej skontrolować ten parametr wybierz opcję z sekundnikiem. Jeżeli chodzi o jakość wykonania samego mechanizmu to będą one we wszystkich tańszych modelach dosyć zbliżone. W razie wymiany nie będzie to zbyt drogi, gdyż możemy go już kupić za niecałe 10 zł w zestawie ze wskazówkami.

 

Klasyczne rozwiązanie połączone z nowoczesnością

Coraz częściej spotykamy zegary, które nie posiadają klasycznej tarczy. Mechanizm zegara przywiercamy bezpośrednio do ściany, a cyfry naklejamy na nią. Takie rozwiązanie pozwala nam uzyskać nowoczesny wygląd w połączeniu z klasycznym zegarem. W takim przypadku będziesz musiał przeznaczyć jednak więcej miejsca na ścianie. Głównie spotyka się je w salonie najczęściej na ścianie za kanapą. Lepsze modele tego typu kosztują w okolicach 100 zł, ale jeżeli twój budżet na ten moment nie pozwalam taki zakup to na portalu aukcyjnym znajdziemy je już za około 25 zł. Zwykłe zegary ścienne kupimy sporo taniej, ale za nowoczesny wygląd musimy dopłacić.

fot. pixabay

Sekundnik płynący czy zwykły

Jeżeli decydujesz się na zegar z sekundnikiem będziesz miał dwie opcje do wyboru. Wersja z sekundnikiem płynącym polega na tym, że najdłuższa wskazówka nie będzie się zatrzymywała stopniowo, tylko cały czas przesuwa się po okręgu. Wygląda to raczej nowocześnie, ale zwiększona będzie częstotliwość wymiany baterii, gdyż jest to wersja bardziej energochłonna. Standardowy sekundnik przeskakujący będzie wolniej zużywał prąd, ale szczególnie w nocy będzie odczuwalna jego głośniejsza praca. Do wszystkiego jednak można się przyzwyczaić, więc nie powinno być to problemem.

 

Jak dużo zapłacimy za standardowe rozwiązania?

Najprostsze zegary ścienne kupimy już w okolicy 15 zł. Nie będę jednak zbyt wygodne w użytkowaniu ze względu na małą tarczę oraz staromodny wygląd. Fajniejsze modele z różnymi motywami czy to drewna  czy wykonane z metalu w stylu retro pochłoną z naszego portfela około 100 zł. Będę jednak one miały już duże i czytelne tarcze oraz wskazówki widoczne z dużej odległości. A Ty na jakie rozwiązanie się zdecydujesz? Podziel się opinią w komentarzu poniżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here