fot. Pexels.com

Rozpocząłeś może właśnie remont swojego przyszłego mieszkania i zastanawiasz się co na podłodze będzie prezentować się najlepiej? A może zależy ci na dużej wytrzymałości? Sprawdź jak wybrać modne rozwiązanie na lata.

 

Co mamy dostępne w sklepach?

Podczas przechodzenia się po sklepie możemy wybrać kilka działów. Na pierwszym z nich znajdziemy wykładzinę PCV. Jest to rozwiązanie, które możemy spotkać w wielu starszych mieszkaniach. Będzie to dosyć praktyczne oraz wytrzymałe. Jeżeli zaś chodzi o wygląd to można mieć co do tego spore zastrzeżenia. Następnie możemy udać się na dział z wykładzinami dywanowymi. Praktyczność oraz wytrzymałość nie może być zaliczona do zalet. Za to świetnie wygląda i jest bardzo prosta w montażu. Ostatnim rozwiązaniem do pokoi, które jest powszechnie stosowane są panele podłogowe. Modele dostępne na półkach sklepowych będą łatwe w utrzymaniu oraz dosyć wytrzymałe. Bez większych problemów poradzimy sobie również z ułożeniem ich na podłodze.

fot. Pexels.com

Klasa ścieralności

Pierwszym i podstawowym elementem, na który musisz spojrzeć podczas wyboru paneli podłogowych jest klasa ścieralności. Określa ona nam jak szybko będzie zużywać się wierzchnia warstwa. Określona jest literami AC oraz cyfrą. Im jest większa, tym dłużej będziemy cieszyć się zakupionym produktem. Obecnie najczęściej spotyka się klasy AC5 I AC6. Są już bardzo wytrzymałe i bez porównania do tych sprzed kilkunastu lat o klasach AC1 i AC2. Jeżeli więc ktoś doradza ci, że panele nie sprawdzają się na podłodze zapytaj jak dawno robił remont. W mniejszych miejscowościach i małych sklepach budowlanych ciężko może być znaleźć panele o dobrej klasie. Warto więc wpisać w nawigację adres większego sklepu budowlanego i tam pooglądać co mają w ofercie. Nie dość, że cena może być niższa dzięki licznym promocjom i wyprzedażom to kupimy lepszy produkt.

 

Jaki rodzaj krawędzi

Będziemy mieli tutaj dwa rozwiązania: z fugą V oraz bez fugi. Wszystko zależy od tego co bardziej ci się spodoba. Obejrzyj sobie na wystawach w sklepie jak prezentuje się ułożony kawałek podłogi. Różnica polega na tym, że w przypadku z fugą będziemy mieli widoczną krawędź każdego panela. Będzie się to raczej lepiej prezentować i sprawiać wrażenie ułożonych prawdziwych desek. W przypadku bez fugi ułożona podłoga złączy się w jedną całość. O gustach się jednak nie dyskutuje, więc wybór należy do ciebie.

 

Ostatnia kwestia

Końcowym, ale jednym z najbardziej istotnych elementów jest wybór koloru. Dostępnych mamy ogrom wariantów. Od niemalże białego drewna, aż po najciemniejsze odcienie. Na stronach internetowych sklepów budowlanych mamy nawet do 150 kolorów. Nie zawsze jednak odzwierciedlają one jak panel wygląda faktycznie. Warto dlatego zawsze podjechać do sklepu i sprawdzić czy faktycznie jest tak jak na zdjęciu. Jeżeli po przybyciu na miejsce zdecydujesz się na zakup, a nie będzie odpowiednio dużo kartonów zawsze możesz sprawdzić na swoim smartfonie czy w innym sklepie w pobliżu nie ma tego samego modelu w większej ilości. Pamiętaj również o zakupie listew przypodłogowych. Na wystawach często znajdziesz rekomendację, która listwa w połączeniu z wybranym modelem wygląda najlepiej.

fot. Pexels.com

Przejdźmy więc do ceny

Starsze modele paneli o klasie ścieralności AC3 lub AC4 kupimy już od 15 zł za metr kwadratowy. Jeżeli więc szykujesz na przykład mieszkanie pod wynajem będzie to dobra opcja, gdyż efekt będzie naprawdę fajny za niewielką cenę. Co do jakości będzie można mieć jednak zastrzeżenia, ale w końcu to nie ty będziesz ich używać. Jeżeli chcesz mieć w salonie najlepszą klasę dostępną na rynku, czyli AC5 lub AC6 musisz zapłacić w okolicach 70 zł za metr kwadratowy. Jak widzisz przebitka jest dość duża, więc zastanów się jaki kompromis wybrać. Warto również przeglądać gazetki z aktualnymi ofertami sklepów. W najlepszych okazjach znajdziemy przecenę z 70zł na przykład na 50 zł. Niby niewiele ale zawsze coś. A ty jakie panele wybrałeś?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here