fot. pixabay

Jesteś kilka godzin po dobrej zabawie zakrapianej alkoholem i zastanawiasz się czy możesz już wsiąść za kierownicę. Wahasz się czy już cały alkohol wywietrzał z twojego organizmu? Sprawdź jakie są metody na dokonanie pomiaru trzeźwości.

 

Jakie mamy możliwości?

W różnych sklepach czy to na stacjach paliw czy w elektromarketach możemy znaleźć różne rodzaje alkomatów. Mogą być one jednorazowego użytku lub wielorazowe. W zależności od wybranego rodzaju oraz producenta cena może się znacząco różnić, ale im więcej zapłacimy tym możemy spodziewać się lepszej jakości. Nie będzie jednak to reguła, więc warto poczytać opinie innych użytkowników oraz sprawdzić parametry. Nie masz pojęcia na co zwrócić uwagę? Zaraz dowiesz się co jest ważne w dokonaniu dobrego wyboru.

fot. pixabay

Alkomaty jednorazowe

Jednorazowe testery trzeźwości umożliwiają dokonanie szybkiego pomiaru. Są one dostępne głównie na stacjach paliw oraz w aptekach. Jeżeli zależy nam na cenie, a nie szybkim zakupie możesz rozważyć propozycję sklepów internetowych. W tym przypadku nie będziesz miał podanego dokładnego wyniku, lecz dowiesz się czy masz powyżej 0,2 promila czy poniżej. Będziesz miał więc informację czy prowadzenie pojazdu jest już możliwe czy jeszcze będziesz musiał chwilę odczekać. Warto zwrócić uwagę czy oferowane testery mają dobry termin przydatności do wykorzystania. Produkt po terminie nie gwarantuje rzetelnego pomiaru. Cena takiego alkomatu to jedyne 5 zł.

 

Alkomaty podręczne

Są to urządzenie wielokrotnego użytku, do którego zazwyczaj będziemy potrzebowali ustnik. Umożliwia on nam pomiar z niezłą dokładnością. W tym przypadku otrzymamy dokładny wynik liczbowy. Pojedyncze modele mogą być dostępne na stacjach paliw, ale głównie spotkamy je w sklepach z elektroniką lub ofertach tygodnia wielu marketów spożywczych. Jeżeli często zdarza ci się spożywać alkohol i następnego dnia prowadzić pojazd to warto zainwestować w takie urządzenie. Zwrócić jednak uwagę, że podczas poważniejszego wypadku może być konieczność pobrania krwi do badania trzeźwości i wynik może się nieco różnić od tego z wydychanego powietrze. Jeżeli więc masz jakiekolwiek wątpliwości lepiej nie wsiadać za kółko. Ceny produktów godnych polecenia zaczynają się od 200 zł.

 

Parametry na które warto zwrócić uwagę

Pierwszym podstawowym jest dokładność pomiaru. W lepszych modelach będzie ona na poziomie 0,05 promila. Będzie to wystarczające dla większości użytkowników. Jeżeli jednak chcesz mieć sprzęt z najwyższej półki to niektórzy producenci oferują dokładność na poziomie 0,01 promila. Wynik w tym przypadku powinien być trafny i nie dawać ci żadnych wątpliwości. Kolejnym parametrem, który podają producenci jest zakres pomiaru. zazwyczaj waha się on w od 0 do 4 promili, chociaż w tańszych urządzeniach skala skończy się na dwóch. Jeżeli więc nie chcesz urządzać zawodów komu najwięcej wykaże, co byłoby bardzo głupim pomysłem to możesz kupić budżetową opcję.

 

Alkomaty policyjne

W wielu elektromarketach mamy dostępne również modele, które są używane przez mundurowych celem badania trzeźwości kierowców. Takie urządzenia będą wyraźnie najdroższe, gdyż jest to sprzęt z najwyższej półki. Bardzo wysoka dokładność oraz duży zakres pomiaru cechują te alkomaty. Są to trzy modele różnych firm najtańszy z nich kosztuje 900 zł, a najdroższy ujemnie z naszego portfela aż 2000 zł.

fot. pixabay

Kilka modeli godnych polecenia

-ORO-MED X11 PRO –  jest to najtańsza opcja dostępna w jednym z popularnych elektromarketów cechuje się dużą dokładnością oraz standardowym zakresem pomiaru. Wymaga zastosowania ustnika, który jest dołączony w opakowaniu. Cena jaką zobaczymy na półce te 220 zł

-PROMILER GR6500P – nieco droższy model bardziej popularnego producenta. Ma taki sam zakres pomiarowy, ale lepszą dokładność. W tym przypadku do zapłaty będziemy mieli 250 zł, a w zestawie otrzymamy 2 ustniki

-XBLITZ Alcontrol Ultra – bardzo dokładny pomiar jest z pewnością dużą zaletą tego produktu. Jest ona na poziomie 0,005 promila. W zestawie otrzymamy trzy ustniki, ale w razie potrzeby zawsze możemy dokupić więcej. Będzie on też jednak najdroższy, gdyż standardowa cena to 270 zł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here